Podróż z psem na Litwę

Od stycznia jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami naszego pierwszego rodzinnego psa – ślicznej Goldenki o imieniu Lucy. Jak to z psem, nie zawsze jest łatwo, ale na szczęście przetrwaliśmy bez strat okres wypadania zębów i nauki czystości. Teraz cieszymy się ogromną ilością psiej miłości i wspaniałymi spacerami.

Podróż z psem na Litwę

 

W połowie kwietnia po raz pierwszy wybraliśmy się w dłuższą podróż z psem – z Litwy do Polski. Muszę przyznać, że trochę się obawiałam jak będzie wyglądała nasza wycieczka z 2,5-latkiem i 5-cio miesięcznym szczeniakiem, ale było zaskakująco łatwo.

Zanim wybierzecie się w podróż z psem koniecznie upewnijcie się, że sami macie wszystkie potrzebne podczas podróży dokumenty. Potem zajmijcie się dokumentami potrzebnymi Waszemu pupilowi.

Psi paszport

 

Każdy pies (kot i fretka też) wyjeżdżający zagranicę musi mieć swój paszport. Do wjazdu na teren Litwy wystarczy obowiązujący w Unii Europejskiej zwierzęcy paszport wraz z kompletem obowiązujących szczepień.

Dokument dla swojego psiaka możecie wyrobić u weterynarza. Koszt wydania paszportu to 100 zł. Aby otrzymać paszport nasz pies musi być zaczipowany czyli posiadać wszczepiony pod skórę transponder zawierający 15-sto cyfrowy niepowtarzalny numer dzięki, któremu może zostać zidentyfikowany. W skrócie mówiąc, pies podczas czipowania otrzymuje swój osobisty Psi PESEL. Taka procedura nie powinna kosztować wiecej niż 150 zł.

Obowiązkowe szczepienia

 

W psim paszporcie znajduje się strona poświęcona obowiązkowym szczepieniom. Na Litwie, tak jak i w Polsce jedynym obowiązkowym szczepieniem jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Najwcześniej takie szczepienie można przeprowadzić gdy szczeniak skończy 12 tygodni.

Pamiętajcie jednak, że w podróż z psem zagranicę można wybrać się dopiero 21 dni po takim szczepieniu ponieważ dopiero po takim czasie w psim organizmie pojawiają się odporność na tę chorobę.

Szczepienia zalecane

 

Przed przyjazdem na Litwę warto zaszczepić swojego psa dodatkowo przeciwko parwowirozie i nosówce. Przed podróżą w „sezonie kleszczowym” (czyli od marca do października) wyposażcie  swojego psa również w specjalną obrożę lub zaaplikujcie na skórę krople chroniące go przed tymi pasożytami.

 

Bezpieczeństwo w podróży

 

Każdy człowiek szanujący bezpieczeństwo, zdrowie i życie swoje oraz podróżujących z nim osób zapina pasy bezpieczeństwa wsiadając do samochodu. Również dzieci od pierwszych dni przewozimy w specjalnie przystosowanych dla nich fotelikach by zapewnić im maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Naszym czworonogom też należy się komfort oraz bezpieczeństwo jazdy podczas podróży. Najlepiej w podróży sprawują się szelki oraz specjalny psi pas bezpieczeństwa, który wpina się bezpośrednio do zatrzasku pasów samochodowych.

Nasz pies najczęściej podróżuje zapięty w pasy na tylnym siedzeniu lub gdy mamy pełny samochód przesiada się w pasach do bagażnika. Wiem jak to brzmi ale jeździmy kombi więc w bagażniku pies ma naprawdę świetne warunki, może wyglądać przez tylną szybę, wyciągnąć się wygodnie albo zajrzeć do nas ponad siedzeniami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.