Delfina na Litwie logo

Akwarium w Kownie czyli rekiny na wyciągnięcie ręki

akwarium mega kowno

Zazwyczaj nie przepadam za spędzaniem czasu w centrach handlowych. Zawsze są tam tłumy ludzi goniący za wyprzedażami i gigantyczne kolejki, których bardzo nie lubię.
W Kownie znajdują się dwa takie miejsca tętniące życiem od wczesnego ranka po późne godziny wieczorne– Akropolis oraz Mega.

akwarium w kownie

Obie te galerie najczęściej odwiedzam ze względów całkowicie nie związanych z zakupami. Akropolis znajduje się w centrum miasta i posiada całoroczne lodowisko (lodowisko zostało zamknięte w 2018 roku). Na pewno warto je odwiedzić gdy zatrzymacie się na dłużej w Kownie a pogoda niedopisuje.akwarium w Kownie


Drugie centrum handlowe położone jest przy obwodnicy Kowna (trasa łącząca Kłajpedę z Wilnem). Nie znajdziecie tam lodowiska ale wchodząc głównym wejściem może rzucić Wam się w oczy największe akwarium w Europie.

W wysokim na 10 metrów akwarium o długości 11 metrów i szerokości 4 metrów, znajduje się 170 000 litrów wody morskiej. Akwarium wpisane jest do litewskiej księgi rekordów jako najwyższe na Litwie oraz jedno z dziesięciu najwyższych akwariów świata.

akwarium mega kowno

Budowa Akwarium

Budowa rozpoczęła się w 2005 roku i trwała 3 miesiące. Brali w niej udział specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Południowej Afryki oraz Litwy. Ściany wykonane są z 90 ton akrylu i mają do 30 cm grubości. Korale znajdujące się w środku zostały przywiezione z Republiki Południowej Afryki. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 12 milionów litów ( 3,5 miliona euro).

kowno akwarium mega

Akwarium w Kownie – gatunki ryb

Średnia temperatura w akwarium wynosi 25 stopni. W wodzie rozpuszczone jest ponad 10 ton soli. Utrzymaniem idealnych warunków zajmuje się grupa z Litewskiego Muzeum Morskiego.

W akwarium żyje ponad 800 ryb z 30 gatunków pochodzących z wód Oceanu Spokojnego, Atlantyku, Oceanu Indyjskiego, Morza Czerwonego i Śródziemnego. Oprócz egzotycznych, kolorowych ryb w akwarium znajduje się sześć karaibskich rekinów o długości ciała sięgającej do 2 metrów.

rekin kowno akwarium

Akwarium – godziny karmienia ryb

Ryby karmione są codziennie o godzinie 10.00 i 17.00,
w weekendy i dni świąteczne o 13.00. Karmienie rekinów można zobaczyć codziennie o godzinie 17.00, a w soboty i święta
o 13.00. Nie przegapcie takiej okazji bo naprawdę warto.

Jak dojechać?

Adres: MEGA Islandijos pl. 32, Kaunas 47446

Przeczytaj również

kowno w weekend
kowno w jeden dzien
kowno z dziecmi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...