Akwarium w Kownie czyli rekiny na wyciągnięcie ręki

Zazwyczaj nie przepadam za spędzaniem czasu w centrach handlowych. Zawsze są tam tłumy ludzi goniący za wyprzedażami i gigantyczne kolejki, których bardzo nie lubię.
W Kownie znajdują się dwa takie miejsca tętniące życiem od wczesnego ranka po późne godziny wieczorne– Akropolis oraz Mega.

akwarium w kownie

Obie te galerie najczęściej odwiedzam ze względów całkowicie nie związanych z zakupami. Akropolis znajduje się w centrum miasta i posiada całoroczne lodowisko (lodowisko zostało zamknięte w 2018 roku). Na pewno warto je odwiedzić gdy zatrzymacie się na dłużej w Kownie a pogoda niedopisuje.akwarium w Kownie


Drugie centrum handlowe położone jest przy obwodnicy Kowna (trasa łącząca Kłajpedę z Wilnem). Nie znajdziecie tam lodowiska ale wchodząc głównym wejściem może rzucić Wam się w oczy największe akwarium w Europie.

W wysokim na 10 metrów akwarium o długości 11 metrów i szerokości 4 metrów, znajduje się 170 000 litrów wody morskiej. Akwarium wpisane jest do litewskiej księgi rekordów jako najwyższe na Litwie oraz jedno z dziesięciu najwyższych akwariów świata.

akwarium mega kowno

Budowa Akwarium

Budowa rozpoczęła się w 2005 roku i trwała 3 miesiące. Brali w niej udział specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Południowej Afryki oraz Litwy. Ściany wykonane są z 90 ton akrylu i mają do 30 cm grubości. Korale znajdujące się w środku zostały przywiezione z Republiki Południowej Afryki. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 12 milionów litów ( 3,5 miliona euro).

kowno akwarium mega

Akwarium w Kownie – gatunki ryb

Średnia temperatura w akwarium wynosi 25 stopni. W wodzie rozpuszczone jest ponad 10 ton soli. Utrzymaniem idealnych warunków zajmuje się grupa z Litewskiego Muzeum Morskiego.

W akwarium żyje ponad 800 ryb z 30 gatunków pochodzących z wód Oceanu Spokojnego, Atlantyku, Oceanu Indyjskiego, Morza Czerwonego i Śródziemnego. Oprócz egzotycznych, kolorowych ryb w akwarium znajduje się sześć karaibskich rekinów o długości ciała sięgającej do 2 metrów.

rekin kowno akwarium

Akwarium – godziny karmienia ryb

Ryby karmione są codziennie o godzinie 10.00 i 17.00,
w weekendy i dni świąteczne o 13.00. Karmienie rekinów można zobaczyć codziennie o godzinie 17.00, a w soboty i święta
o 13.00. Nie przegapcie takiej okazji bo naprawdę warto.

Jak dojechać?

Adres: MEGA Islandijos pl. 32, Kaunas 47446

Przeczytaj również

kowno w weekend
kowno w jeden dzien
kowno z dziecmi

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.