Delfina na Litwie logo

Kowno w jeden dzień

jeden dzien w kownie

Większości turystów odwiedzających drugie największe miasto Litwy wydaje się, że wystarczy tylko kilka godzin żeby zobaczyć tu wszystko. Prawda jest taka, że Kowno w jeden dzień to nielada wyzwanie. Nie mówię jedynie o Starym Mieście, ale również o innych miejscach naprawdę wartych uwagi.

kowno w jeden dzień

Kowno jest idealnym miastem na weekendowy wyjazd i uwierzcie mi, nie będziecie się ani przez chwilę nudzić. Co więcej, chętnie wrócicie tu w przyszłości, by zobaczyć więcej miejsc, których nie udało Wam się zobaczyć wcześniej. Jeśli wybieracie się do Kowna z dziećmi koniecznie przeczytajcie o atrakcjach dla najmniejszych podróżników: KOWNO Z DZIEĆMI

W dzisiejszym wpisie postaram się Wam opowiedzieć o najciekawszych miejscach Starego Miasta, które można zobaczyć w jeden dzień, korzystając jedynie z napędu nożnego. Na końcu wpisu znajdziecie mapkę, na której zaznaczyłam opisane w poście miejsca warte odwiedzenia, restauracje i kawiarnie.

 

Stare Miasto w Kownie

To jedyne litewskie miasto, w którym zachowała się oryginalna zabudowa Placu Ratuszowego. Wszystkie budynki znajdujące się dookoła najwyższego ratusza na Litwie, zostały zbudowane dokładnie w miejscach, w których obecnie stoją. Oczywiście ich wnętrza oraz fasady zostały odrestaurowane, a większość budynków została przeznaczona na restauracje, kawiarnie i muzea, jednak nadal nadają miastu niepowtarzalny charakter.

Ratusz

Wchodząc na Plac Ratuszowy, po prostu nie sposób przeoczyć budynek nazywany „Białym Łabędziem”. Ratusz stoi w tym miejscu już niemal od 500 lat. Na początku był o wiele niższy i nie posiadał wieży. Z czasem jednak „urósł”, i przemienił się w tę wyjątkową budowlę, którą możemy zobaczyć dzisiaj.

Obecnie w ratuszu odbywają się śluby cywilne, działa kowieńskie muzeum miejskie oraz informacja turystyczna. W drugiej połowie 2019 roku prawdopodobnie rozpoczną się prace mające na celu przystosowanie nieużywanych pomieszczeń ratusza, wieży oraz piwnic dla turystów. Z tarasu widokowego będzie można podziwiać panoramę Kowna, a także zobaczyć mechanizm zegara oraz dzwon znajdujący się na 9 piętrze ratuszowej wieży.

Katedra św. Piotra i Pawła

Dokumenty potwierdzają, że już na początku XV wieku kowieńska katedra była jednym z 3 najważniejszych kościołów w Kownie (dwa pozostałe to kościół Witolda i św. Mikołaja). Kowieńskiej Katedry, tak jak i pozostałych świątyń, nie ominęły pożary ani niszczycielskie siły wojny.

Katedra znajdująca się przy Placu Ratuszowym jest największym obiektem architektonicznym w stylu gotyckim na Litwie. Wewnątrz poza przepięknym ołtarzem głównym znajduje się również ołtarz poświęcony Janowi Pawłowi II. Przechowywana jest w nim relikwia papieska, wykonana i podarowana przez prof. Stanisława Dziwisza w 2013 roku w związku z 600-leciem katedry kowieńskiej i 20-leciem wizyty papieża w Kownie.

kowno w jeden dzień

Litewskie Muzeum Medycyny i Farmacji

Stojąc przodem do fasady Ratusza, po prawej stronie pod numerem 28, znajduje się obecnie muzeum medycyny i farmacji. Od końca XVIII wieku działała w tym budynku główna kowieńska apteka. Osoby zainteresowane historią medycyny powinny koniecznie zajrzeć do tego interesującego muzeum. Również osoby mające mniej wspólnego z tą dziedziną nauki nie będą się tam nudzić.

Ekspozycja przedstawia sposoby leczenia wykorzystywane w zamierzchłej przeszłości, instrumenty medyczne na które wystarczy jedynie spojrzeć, by ciarki przeszły po plecach oraz historię wytwarzania leków. Można zobaczyć również wnętrze działającej tu niegdyś apteki, laboratorium oraz wiele innych ciekawych pomieszczeń.

Bilet normalny do muzeum kosztuje 2 euro, ulgowy 1 euro. Udając się do muzeum większą grupą warto zamówić wycieczkę z przewodnikiem, by nie tylko zobaczyć ekspozycję, ale również usłyszeć zapadające w pamięć historie.

Kościół Św. Franciszka

Po lewej stronie Ratusza znajduje się kościół św. Franciszka. Jego burzliwa historia zaczyna się na początku XVIII wieku. Niszczony przez pożary kościół, przechodził przez wieki z rąk do rąk. Przy kościele działało również kolegium jezuickie w którym podczas swego pobytu w Kownie nauczał Adam Mickiewicz.

W okresie II Wojny Światowej, świątynia została przeznaczona na salę sportową. Pod głównym ołtarzem w krypcie urządzono saunę fińską, a na poddaszu strzelnicę. Kościół wrócił w ręce jezuitów dopiero w 1990 roku, którzy od tamtego czasu zajmują się przywróceniem mu pierwotnego wyglądu.

Dom Perkuna

Na terenie zakonu jezuitów znajduje się budynek o wyjątkowej gotyckiej architekturze. Dom Perkuna liczy sobie już ponad 600 lat, a jego nazwa pochodzi od imienia bałtyjskiego boga Perkuna, którego rzeźba znajdowała się na dachu budynku.

W Domu Perkuna znajduje się ekspozycja przedstawiająca życie i twórczość Adama Mickiewicza. Prowadzone są tu również wycieczki tematyczne, organizowane wystawy oraz prowadzone warsztaty rzemieślnicze.

Kościół Witolda

To stanowczo mój ulubiony kowieński kościół. Gdy tylko zobaczyłam go po raz pierwszy wiedziałam, że właśnie tutaj wezmę ślub (moje marzenie spełniło się po kilku latach). Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny, został ufundowany przez Witolda Wielkiego w geście podzięki za ocalenie życia.

Jest to jeden z najstarszych gotyckich kościołów w Kownie. Na jego terenie znajdował się cmentarz gdzie chowano ludzi już na początku XIV wieku. Na ścianie kościoła możecie zobaczyć skalę, która służy do mierzenia poziomu wody w Niemnie.

Park na zbiegu rzek

Idealne miejsce na relaksujący spacer, odpoczynek w cieniu drzew albo do pochodzenia po wodzie w cieplejsze dni. W parku znajduje się rzeźba przedstawiająca Papieża Jana Pawła II, którą warto zobaczyć, upamiętniająca spotkanie w Kownie.

W parku znajduje się również plac zabaw dla dzieci, przyrządy do ćwiczeń dla dorosłych, a w letnie weekendy często odbywają się tu jedne z najciekawszych wydarzeń w Kownie – koncerty oraz pikniki.

kowno w jeden dzień zamek w kownie

Kościół św. Jerzego

To jeden z pierwszych kościołów zbudowanych w Kownie. Chociaż obecny stan pozostawia wiele do życzenia, warto wejść do środka i zachwycić się jego rozmiarami oraz tym, co z niego pozostało po ponad 500 latach burzliwej historii. Dopiero niecałe 10 lat temu rozpoczęto pracę nad przywróceniem temu pięknemu. monumentalnemu kościołowi dawnej świetności.

 

Zamek w Kownie

To stanowczo jeden z najbardziej rozpoznawalnych kowieńskich obiektów. Warto jednak zobaczyć go tylko z zewnątrz ponieważ ekspozycja nie zachwyca i jest dosyć rozczarowująca. Zamek w Kownie jeszcze w zeszłym stuleciu prawie nie istniał – tutaj możecie zobaczyć zdjęcie: 10 miejsc na Litwie, które zmieniły się nie do poznania. 

Kowno w jeden dzień – artystycznie

Pod względem ilości rzeźb Kowno nie może się jeszcze równać z Kłajpedą, ale w okolicy Zamku znajduje się kilka dzieł, które warto zobaczyć i zrozumieć, dlaczego właśnie tutaj się pojawiły. Jeśli planujecie zwiedzić Kowno w jeden dzień koniecznie zobaczcie miejsca wspomniane poniżej.

Rycerz Wolności

Niedaleko zamku znajduje się całkiem „świeża” rzeźba (odsłonięta została w lipcu 2018) przedstawiająca Pogoń czyli rycerza wolności na koniu znanego z herbu Litwy. Zamek w Kownie rezprezentuje przede wszystkim odwieczną walkę o wolność i niepodlegość dlatego też właśnie to miejsce zostało wybrane dla Rycerza Wolności.

Zwróćcie uwagę na twarz rycerza, która nie jest przypadkowa. Prawdopodobnie nie rozpoznacie osoby do której należała, ale warto spróbować.

kowno w jeden dzień rycerz wolności

Twarz rycerza należy do Romasa Kalanty, 19-latka, który w 1972 roku, na placu przed Teatrem Muzycznym, dokonał samospalenia w geście protestu przeciwko władzom ZSRR. Jego imieniem została również nazwana jedna z ulic Kowna.

Kanklininkas

Wiem, że litewska nazwa tej rzeźby jest skomplikowana, ale nie ma ona (znanego mi) odpowiednika w języku polskim. Mówimy teraz o rzeźbie stojącej zaraz obok parkingu po zejściu z mostku koło zamku. Ta wielka, kamienna bryła przedstawia właśnie kanklininka czyli mężczyznę grającego na ludowym litewskim instrumencie szarpanym zwanym kanklės.

Rzeźba tak naprawdę nie ma nic wspólnego z miejscem w którym stoi ponieważ została stworzona na specjalne zamówienie, by uatrakcyjnić kowieńską Dolinę Pieśni znajdującą się w Gaju Dębowym, a nie okolicę Zamku.

Po stworzeniu rzeźby, jej autor stwierdził, że jego dzieło jest zbyt wspaniałe by stać w miejscu niezbyt często odwiedzanym przez turystów i poprosił by postawiono ją właśnie niedaleko Zamku. O dziwo, wyrażono na to zgodę i kanklininkista stoi tu po dziś dzień.

Jeśli wybierzecie się na wycieczkę z przewodnikiem po Kownie, z pewnością usłyszycie jakąś niesłychaną historię lub dowiecie się, że to symbol litewskości, pogaństwa i dawnych wierzeń bronionych przez żołnierzy starego zamku w Kownie.

Mądry Staruszek

Z parkingu znajdującego się obok zamku świetnie widać mural, który pojawił się w 2013 roku. Staruszek trzymający fajkę symbolizuje mądrość i doświadczenie, które nabywa się z wiekiem, a fajka w której znajdują się gwiezdne konstelacje ma być symbolem rzeczy nienamacalnych.

Mural został wykonany przez firmę GyvaGrafika, która ma na swoim koncie wiele innych ciekawych projektów na terenie Litwy.

 

Kowno w jeden dzień – mapa

 

 

Kowno w jeden dzień – gdzie zjeść smacznie i niedrogo?

 

Zwiedzanie zwiedzaniem ale z pustym żołądkiem nawet najpiękniejsze miejsca nie zachwycają. Na mapie powyżej zaznaczyłam kilka miejsc na Starym Mieście do których warto zajrzeć. Przy placu Ratuszowym znajdziecie dwie restauracje podające smaczne i tradycyjne dania kuchni litewskiejForto Dvaras i Medžiotoju Užeiga (Gospoda Myśliwska). Jak sama nazwa wskazuje w gospodzie myśliwskiej znajdziecie na ścianach wypchane głowy zwierząt. Mnie osobiście to odstrasza ale dania są naprawdę smaczne.

Niedaleko Katedry, idąc w kierunku zamku, znajdziecie Gospodę Chłopską (Bernelių Užeiga), w której również znajdziecie tradycyjne litewskie dania w rozsądnych cenach. Wegetarianie pewnie ucieszą się, że w okolicy znajduje się restauracja Radharane podająca przepyszne wegetariańskie dania. Niestety nie liczcie na nic tradycyjnego pochodzącego z kuchni litewskiej.

Kowno w jeden dzień – gdzie się napić smacznej kawy?

Na kawę warto wstąpić do Ogrodu Zamkowego (Pilies Sodas), gdzie z pięknym widokiem na zamek możecie zrelaksować się przy filiżance kawy. Dla podróżujących z czworonogami również istnieje kawiarnia pod nazwą Wąsy Nietzschego (Ničes Ūsai). Przychodząc z psiakiem zazwyczaj dostaje się jeszcze 10% zniżki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...