Delfina na Litwie logo

Tradycyjna litewska zupa rybna

litewska zupa rybna

Tradycyjna litewska zupa rybna to nie łatwe zadanie i niemal niemożliwe dla osób, mieszkających w głębi kraju. Zacznę od tego, że taką najprawdziwszą litewską zupę rybną trzeba gotować z ryb złowionych o poranku w Zalewie Kurońskim.

litewska zupa rybna

Z jakiej ryby przygotować litewską zupę rybną?

Nie wystarczy tu jednak jedna duża ryba. Żeby było trudniej musi być ich kilka i do tego różnych gatunków. Najlepsza zupa to ta gotowana na leszczu, sandaczu, wzdrędze i miętusie pospolitym z dodatkiem węgorza.

Mieszkańcy okolic Zalewu Kurońskiego nie używają do zup ryb morskich ponieważ w tym zbiorniku wodnym ich po prostu nie ma. Mieszkańcy wybrzeża Bałtyku za to gotują zupę rybną z łososia i troci wędrownej.

Gotowanie zupy rybnej

Litewska zupa rybna gotowana jest na początku z rybich głów – leszcza i sandacza, oraz całych ryb takich jak jazgarz i wzdręga. Po przygotowaniu wywaru głowy się wyjmuje.

Do zupy rybnej trzeba wykorzystać jedynie lokalne warzywa i zieleninę – marchew, ziemniaki, koperek i szczypiorek. Cebulę wrzuca się w całości, ale trzeba ją najpierw obrać i umyć. Zupę przyprawia się pieprzem oraz dodaje listek laurowy. Do litewskiej zupy rybnej nie dodaje się śmietany.

Na dwie trzy minuty przed końcem gotowania, do wywaru warzywno-rybnego dodaje się kawałki ryb. Następnie zupę trzeba zagotować na 1-2 minuty, pilnować by nie powstała piana, zamieszać i wyłączyć.

Litewska zupa rybna na szybko

Cała moja rodzina uwielbia zupę rybną. Jemy ją co najmniej raz w tygodniu więc stworzyłam własny przepis, który najlepiej odwzorowuje smak zupy rybnej, którą jadłam w Połądze (Palanga).

Mój przepis na zupę rybną jest łatwy i szybki. Zajmuje nie więcej niż 10-15 minut.

Składniki

  • 200-400 g fileta z ulubionej ryby (ja używam łososia bo ryby rzeczne mają dla mnie za mdły smak)
  • 4 ziemniaki
  • 2 marchewki
  • pietruszka
  • koperek
  • przyprawy

Filet z ryby wrzucam do garnka z zimną wodą i gotuję przez 5 minut. W międzyczasie kroję ziemniaki i marchewkę w drobną kostę, siekam pietruszkę i koperek. Wrzucam je do drugiego garnka z zimną wodą i gotuję.

Wyjmuję podgotowany filet z wody, dzielę go na mniejsze kawałeczki i wrzucam do bulionu. Doprawiam ulubionymi przyprawami, gotuję jeszcze parę minut i gotowe.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.