Delfina na Litwie logo

Latarnie morskie na Litwie

latarnie morskie na litwie

Od zawsze lubiłam zwiedzać latarnie morskie. Kiedyś nawet postanowiliśmy skleić z tatą model latarni morskiej w Rozewiu i stanowczo za długo nam z tym zeszło.  Moja miłość do latarni morskich odżyła kilka lat temu wraz z pojawieniem się książki litewskiego farologa Aidasa Jurkštasa, który swoje życie poświęcił litewskim latarniom morskim.

latarnie morskie na litwie

Latarnie Morskie na litewskim wybrzeżu

Na Litwie znajduje się siedem latarni morskich z czego cztery to latarnie niegdyś oświetlające wybrzeże Bałtyku, a trzy pozostałe wody Zalewu Kurońskiego. Litewskie latarnie morskie są niestety na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Jedyny dzień gdy można odwiedzić je wszystkie to Międzynarodowy dzień latarni morskich czyli 19 sierpnia. Na końcu postu znajdziecie mapę z zaznaczonymi na niej latarniami na litewskim wybrzeżu.

Latarnia morska w Kłajpedzie

To jedna z najstarszych latarni morskich na wschodnim wybrzeżu Bałtyku. Jej światło po raz pierwszy zabłysło 1 września 1796 roku lecz sięgało jedynie 4 km od brzegu. Z biegiem lat latarnia została podwyższona i wyposażona w nowy system lamp olejnych. Dzięki temu była widoczna aż z 30 km.

Podczas II Wojny Światowej latarnia morska w Kłajpedzie została prawie doszczętnie zniszczona. Obecny wygląd nadano jej podczas przebudowy w 1953 roku, a ze starej latarni pozostało jedynie 4 metry części cokołowej.

Latarnia morska w Nidzie

Na końcu litewskiej części Mierzei Kurońskiej znajduje się latarnia morska w Nidzie. Wybudowana została przed ponad 140 laty, na pierwszej sztucznie zalesionej wydmie na Litwie nazywanej Urbo Kalnas. Do latarni prowadzi wyłożona kamieniami ścieżka oraz schody zbudowane przez więźniów wojennych, które zachowały się do dziś.

Latarnia morska w Šventoji

W porównaniu do dwóch wcześniej wspomnianych latarni, ta wydaje się być nastolatką – ma dopiero 61 lat. Ta czteroboczna, metalowa konstrukcja, ani trochę nie przypomina wyglądem tradycyjnych latarni morskich ale widok z jej szczytu jest całkiem niezły.

Ma 31 metrów wysokości i stoi 780 metrów od brzegu Morza Bałtyckiego. Latarnia wyposażona jest w system dźwiękowy, ostrzegający żeglarzy również podczas mgły, gdy światło jest słabo widoczne. Otoczona jest niestety ogrodzeniem, które uniemożliwia dostanie się na szczyt.

Latarnia morska w Juodkrantė

Kolejna nastolatka pośród litewskich latarni morskich. Postawiona została niecały kilometr od Morza w miejscowości Juodkrantė na Wzgórzu Czarowic – więcej o wzgórzu możecie przyczytać tutaj: Co robić nad morzem, gdy pogoda nie dopisuje? 

Widok z latarni jest zachwycający, chociaż sama latarnia nie wygląda obiecująco. Wysyła ona sygnał białym światłem – 3 sekundy jest włączona, 5 sekund wyłączona. Warto wiedzieć, że latarnie morskie wysyłają różne sygnały świetlne, by jednostki żeglugi dostrzegające ich światło mogły nawet bez GPS-u ustalić swoją dokładną pozycję.

Latarnia morska na Przylądku Ventė

latarnie morskie na Litwie przyladek vente

Przed pojawieniem się kanału Króla Wilhelma okolice Przylądka Ventė były niezwykle niebezpieczym punktem w którym zatonęło wiele statków. W 1837 roku na przylądku pojawiła się drewniana latarnia morska wskazująca drogę przy pomocy lampy oliwnej, a po prawie 50 latach obok niej pojawiła się murowana stacja hydrologiczna.

Obecnie latarnia na przylądku pełni funkcję symboliczną, a w dawnej stacji hydrologicznej od 1929 roku znajduje się stacja obrączkowania ptaków.

Latarnia morska w Pervalce

Nazywana jest również Końską Latarnią lub Latarnią na Końskim Przylądku. Od 1900 roku ta jedynie 14-metrowa „latarenka” oświetla statkom drogę przez wody Zalewu Kurońskiego. Latarnia znajduje się na sztucznie stworzonej malutkiej wyspie.

Latarnia morska w Uostadvaris

Pochodząca z końca XIX wieku latarnia morska służby obecnie jedynie jako taras widokowy. Znajdująca się u ujścia Niemna latarnia działała do 1986 roku. Obecnie znajduje się tam regionalne muzeum polderów. 15 lat temu został wydany znaczek pocztowy na którym widnieje właśnie latarnia morska w Uostadvaris.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.