Delfina na Litwie logo

Onikszty – miejsca, które warto zobaczyć

muzeum konia onikszty

Od dawno marzył mi się spacer szlakiem prowadzącym między koronami drzew dlatego w tym roku wybraliśmy się na dwa dni do Oniksztów (Anykščiai). Onikszty położone są w północnej części Litwy dokładnie 112 km zarówno od Wilna jak i od Kowna. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które warto zobaczyć będąc w Oniksztach.

Muzeum konia

To skansen w którym wszędzie zobaczycie konie – nie tylko prawdziwe ale również wyrzeźbione z drewna, jak również wszystko co jest z nimi związane (stajnie, pracownie kowala, wozy itp). Można przejechać się bryczką lub wierzchem. Jest to idealne miejsce na spacer i odpoczynek z dziećmi. Znajduje się tam karczma „Pasagelė” (Podkówka), w której można dosyć smacznie zjeść chociaż troszeczkę drożej niż zazwyczaj. Tutaj znajdziecie menu wraz z cenami – Pasagelė Menu

muzeum konia onikszty

Warto zajrzeć do sklepiku po drugiej stronie ulicy gdzie przemiła Pani sprzedaje świeżutkie i pachnące bochenki białego chleba (balta duona) – zależnie od wielkości bochenek będzie kosztować około 2-3 euro. W sklepiku znajdziecie również kawę z dębowych żołędzi (100 g – 2 euro), przepyszny domowy kompot wiśniowy (5 litrów – 4 euro), naturalne przyprawy i zioła oraz mnóstwo przetworów. My zaopatrzyliśmy się jedynie w chleb, kawę oraz kompot.

Park Labiryntów

W drodze do „Szlaku w koronach drzew” po lewej stronie zobaczycie Park Labiryntów. Jest to miejsce przeznaczone głównie dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tam kilka labiryntów w których można się zgubić na dosyć długo, mini zoo, trampoliny, mini golf oraz place zabaw. W tym roku można również odwiedzić dom stojący do góry nogami. Ceny biletów znajdziecie tutaj – Park Labiryntów cennik

park labiryntów onikszty

Szlak w koronach drzew i kamień Puntukas

Wybierając się tam w weekend możecie spodziewać się mnóstwa samochodów, korków i całkowitego braku miejsc parkingowych. Jeśli podróżujecie z malutkimi dziećmi proponuję wózki zostawić w samochodzie lub w centrum informacji turystycznej przy wieży widokowej ponieważ od kamienia (1) do początku szlaku (2) prowadzą schody i jest ich ponad 130. Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z windy znajdującej się w wieży widokowej.

Szlak koronami drzew anyksciai onikszty

W drodze na szlak zobaczycie spory kamień. Nazywa się Puntukas i jest on drugim największym kamieniem na Litwie.Legenda mówi, że diabeł niósł ten kamień, by zniszczyć kościół w Oniksztach lecz słysząc pianie koguta przestraszył się, upuścił go i uciekł, by nie zastał go świt. Kamień wbił się w ziemię tak mocno, że kolejnej nocy diabeł nie był w stanie go podnieść. Istnieje również wersja, że Puntukas przywędrował na Litwę z Finlandii 20 tysięcy lat temu podczas zlodowacenia – każdy może jednak wybrać sobie wersję, która wydaje mu się bardziej prawdopodobna. Puntukas waży 265 ton czyli mniej więcej tyle co 66 dorosłych słoni. Wyrzeźbione są na nim popiersia dwóch litewskich lotników, którzy jako pierwsi przelecieli nad Oceanem Atlantyckim.

onikszty szlak w koronach drzew

Wejście na szlak oraz wieżę widokową jest bezpłatne lecz osoby, które chcą wesprzeć budowę takich wyjątkowych miejsc jak to mogą dobrowolnie kupić bilet za 1 euro.

Szlak w koronach drzew ma długość 300 m i znajduje się na wysokości 21 m. Na końcu szlaku znajduje się wieża widokowa z tarasem na wysokości 34 m. Można z niego podziwiać las, rzekę Šventoji oraz w oddali dostrzec wieże najwyższego kościoła na Litwie.

Góra Kality

Na Górze Kality znajduje się letnia trasa saneczkowa. Jest to świetna zabawa dla całej rodziny – saneczkami mogą zjeżdżać również dzieci powyżej 3 roku życia w towarzystwie dorosłego. Zjazd trwa około 30 sekund i kosztuje 2 euro od osoby (można zjeżdżać pojedynczo lub parami). Największym minusem w okresie wakacyjnym są kolejki – na zjazd czeka się od 1,5 od 2 godzin.

Jeśli jednak przyjedziecie chwilkę przed otwarciem (czyli około godziny 10 rano lub troszkę wcześniej) prawdopodobnie kolejki nie będzie wcale. Warto wykupić od razu dwa zjazdy lub więcej bo zabawa jest naprawdę świetna. Tutaj znajdziecie godziny otwarcia oraz cennik – Góra Kality (Onikszty)

Taras widokowy na wieży najwyższego kościoła na Litwie

panorama z kosciola onikszty

Na pewno nie uda Wam się przegapić tego kościoła ponieważ widać go z daleka – wieże mają wysokość 79 metrów. Samochód można zostawić przy ulicy bezpłatnie. Przed wejściem na wieżę trzeba uiścić opłatę w wysokości 1 euro od osoby, a potem można się już cieszyć wspinaczką po 186 schodach na wysokość 33m (nie ma windy).

Nie polecam osobom z lękiem wysokości bo schody usytuowane są na samym środku wieży, mają niską barierkę, a cała konstrukcja lekko się buja podczas wchodzenia. Z góry można zobaczyć panoramę Oniksztów, tamę na rzece oraz kilka dzwonów.

Muzeum Aniołów

Niedaleko kościoła znajduje się Muzeum Aniołów. Zgromadzono tam obrazy, figurki oraz rzeźby aniołów. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 1,5 euro, a ulgowy 1 euro. Godziny otwarcia znajdziecie tutaj – Muzeum Aniołów (Onikszty)

Góra Zamkowa

Na tej górze w XIII wieku stał drewniany zamek zwany Voruta. Zamek należał do jedynego litewskiego króla – Mendoga. Jest to spokojne miejsce, idealne na spacer lub piknik.

voruta onikszty

Onikszty mogą pochwalić się jednym z najsmaczniejszych litewskich win. Wino „Voruta” zostało tak nazwane na pamiątkę właśnie tego zamku.

Wieża widokowa przy jeziorze Rubikiai

Będąc w Oniksztach warto zatrzymać się na chwilę w miejscowości Bijeikai i wejść na 15m wieżę widokową. Może się wydawać, że 15 m to niewiele, ale wieża stoi na wzgórzu o wysokości 163 m więc efekt jest niesamowity. Rozciąga się z niej przepiękna panorama na jezioro Rubikiai. Jest to jedno z największych litewskich jezior i znajduje się na nim aż 16 wysp.

rubikiai wieza widokowa

Kolejka wąskotorowa

Onikszty są jedynym litewskim miastem, w którym nadal kursuje kolej wąskotorowa – teraz jedynie już jako atrakcja turystyczna. Kolejka odjeżdża w weekendy o 11.00 ze stacji kolejowej w Oniksztach i dojeżdża do wyżej wspomnianego jeziora Rubikiai. Podróż zajmuje około 50 minut i kosztuje 7 euro ( trasa Onikszty – Rubikiai – Onikszty ). W Oniksztach będziemy spowrotem o godzinie 14.40. Kolejka kursuje jedynie od maja do października. Tu znajdziecie dokładny rozkład – Kolejka wąskotorowa Onikszty

Dwór Burbiškis

Pierwszy raz wspomniany został w XVII wieku i należał do polsko-litewskiej rodziny Węcławowiczów. Położony jest nad malowniczym brzegiem rzeki Anykšty – z malutkich tarasów widokowych można rozkoszować się jej widokiem i szumem.

burbiskio dvaras onikszty

Na Litwie istnieją jeszcze dwa dwory o tej samej nazwie. Jeden w miejscowości Radviliškis – odbywa się tam w maju coroczne święto tulipanów. Drugi w miejscowości Burbiškis w rejonie Rosieńskim (Raseiniai).

burbiskis onikszty

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.