Delfina na Litwie logo

Placuszki z twarogu czyli litewskie varškėčiai

litewskie placuszki z twarogu

Litewskie varškėčiai czyli placuszki z twarogu są jedną z najpopularniejszych propozycji śniadaniowych, które kochają nie tylko dzieci ale również dorośli. Te wyśmienite placuszki z twarogu można zrobić w niecałe 10 minut.

Biały ser jest jednym z głównych składników wielu litewskich potraw. Dodawany jest jako nadzienie do naleśników, babki z twarogu (varškės apkepas), a nawet do cepelinów, tworząc tym samym przepyszne wegetariańskie odpowiedniki tradycyjnych litewskich potraw.

litewskie placuszki z twarogu

Placuszki z twarogu – składniki:

  • 200 g twarogu
  • 1 jajko
  • 100 g mąki tortowej
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka cukru ( może być też bez cukru )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • olej ( do smażenia )
  • dżem, konfiura, świeże owoce, jogurt lub śmietana jako dodatek
  • cukier puder do posypania

Przygotowanie

Od rodzaju twarogu jaki mamy do dyspozycji zależeć będzie czy wykorzystamy więcej mąki czy mniej. Jeśli twaróg jest suchy i grubo mielony będziemy potrzebować mniej mąki. Ja na Litwie zazwyczaj kupuje ser biały w kostce pakowany po 100g. Jest on bardzo drobno mielony i dosyć wilgotny więc potrzeba wtedy trochę więcej mąki by ciasto nie było za bardzo kleiste.

Twaróg możemy zmielić blenderem jeśli przeszkadzają Wam kawałeczki w cieście. Ja nigdy tego nie robię bo w obu odsłonach placuszki smakują tak samo dobrze. Do twarogu wbijamy duże jajko, dodajemy łyżeczkę cukru oraz szczyptę soli. Wszystko dobrze mieszamy.

Mąkę łączymy z łyżeczką proszku do pieczenia i dodajemy do masy twarogowej. Patelnię dobrze rozgrzewamy, następnie wlewamy olej. Dopiero gdy olej osiągnie odpowiednią temperaturę zaczynamy pieczenie. Przez odpowiednią temperaturę mam na myśli moment w którym na powierzchni oleju zaczynają pojawiać się delikatne fale.

Pieczenie

Mokrymi rękami, żeby ciasto się do nich nie przyklejąło, formujemy placuszki o grubości około 1 cm i pieczemy z obu stron na patelni aż do osiągnięcia pięknego ciemnozłotego koloru. Jeśli placuszki zaczniecie piec w za niskiej temperaturze, staną się tłuste i ciężkie od oleju, który od razu w nie wsiąknie.

Po upieczeniu układamy placuszki na talerzu i posypujemy cukrem pudrem. Ja często polewam je naturalnym jogurtem, mój mąż domową konfiturą z owocami, a mój maluch najbardziej lubi je z syropem klonowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.