Delfina na Litwie logo

Rezydencje Tyszkiewiczów na Litwie

Niemal każdy kto choć trochę zna historię Polski zetknął się z nazwiskiem „Tyszkiewicz” przynajmniej raz. Ta arystokratyczna rodzina posiadała wiele dworków i pałaców na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Duża ich część zachowała się do dziś w bardzo dobrym stanie i to właśnie nimi się zajmiemy.

Pałac w Połądze

Dziś ma tam siedzibę Muzeum Bursztynu. Dwór pochodzi z XIX wieku i otoczony jest przepięknym parkiem na terenie którego znajduje się ogród botaniczny.

Palanga

Adres:


Pałac w Zatroczu

Powstał w latach 1898-1901 za sprawą  Józefa Tyszkiewicza młodszego. Pałac można zwiedzać w sezonie (maj- wrzesień) od środy do niedzieli w godzinach 11.00-19.00. Cena biletu to 3

By Juliux - Mano darbas, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22782591

Adres: Užtrakio g. 17, Trakai


Zamek w Czerwonym Dworze

Pochodzący z XVII wieku renesansowy zamek otoczony jest parkiem na terenie którego znajduje się oranżeria z najwyższą palmą na Litwie. W Zamku siedzibę ma Urząd Stanu Cywilnego rejonu kowieńskiego.

Czerwony Dwór

Adres:


 

Pałac w Astravie

Jeden z najpiękniejszych na Litwie romantycznych pałaców zaprojektowany przez Tomasza Tyszkiewicza. Położony jest nad jeziorem Širvėna.

Astravo_dvaras_vakare

Adres:


 Pałac w Kretyndze

Jego historia rozpoczyna się w XVI wieku. Dzisiejszy wygląd i oranżerię zyskał po 1875 roku dzięki hrabiemu Józefowi Tyszkiewiczowi. Aktualnie w budynku ma siedzibę Muzeum Etnograficzno-Krajoznawcze.

kretingos dvaras

Adres:


Pałac w Landwarowie

Został zbudowany w 1850 roku przez Józefa Tyszkiewicza, a pół wieku później przebudowany w stylu neogotyckim przez nowego właściciela – Władysława Tyszkiewicza. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach.

lentvario-dvaras-ir-parkas-1916

Adres:


Pałac w Wace Trockiej

Pałac zaprojektowany został przez włoskiego architekta w latach 1876-1880, który wzorował się na Pałacu w Warszawskich Łazienkach. Rezydencja otoczona jest parkiem w stylu francuskim.

Trakų-vokės-dvaras-1

Adres:


Pałac w Wilnie

Od 1790 roku pałac znajdował się w rękach Tyszkiewiczów. Obecnie należy do Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im.Giedymina.

800px-VGTU_Architektūros_fakultetas4

Adres: Pylimo g.26, Vilnius


 

7 Responses

  1. Bardzo dziękuję za ten spacer po terenach na których wyrósł i wychowal się moj dziadziuś. W Landwarowie /1862/ byl ochrzczony a ojcem chrzestnym byl sam Józef Tyszkiewicz.posiadam metrykę. zaś moja cala rodzina prowadzila majatki Tyszkiewiczów i Komarów. jęśli autor tego „bloga” posiada jakiekolwiek info. bardzo przszę o kontak. jestem w trakcie prac nad drzewem genealogicznym.pozdrawiam, MG

    1. MagGab, Moja babcia pochodz z Wilna, nazwosko rodoowe Cepeusz Byla spokrewniona z rodzina Tyszkeiwiczow. Szukam wiecej informacki I bylabym bardzo wdzieczna gdyby sie cokolwiek znalazlo w p. zbiorach. Anna

    2. Czy moze czytala Pani ksiazke „Tyszkiewiczowie Rodem z Landwarowa”? Napisana przez Dr L Narkowicz i wydana w 2013- (Polskie Towarzystwo Ziemianskie, Wydawnictwo Neriton ISBN 978-83-7543-304-3

      Ja jestem wnuczka Rozy (z Landawowa), corki Wladyslawa Tyszkiewicza i Marii Krystyny Lubomirskiej.

    3. mAM NA IMIE mONIKA tYSZKIEWICZ, JAK MAM SPRAWDZIC CZY MOI PRZODKOWIE TO Z RODU CHRABIOSTWA????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.