Jesień jeszcze dobrze się nie rozpoczęła, a cała moja rodzina ma już za sobą pierwszy katar. Pół biedy jeśli mamy sporo wolnego czasu, który możemy wykorzystać na wygrzewanie się w łóżku z kubkiem gorącej, litewskiej, ziołowej herbaty. Gorzej gdy katar nadchodzi w najmniej odpowiednim momencie – na dzień przed długo planowaną podróżą.
Jak się pozbyć kataru?
Bądźmy szczerzy, chyba nikt nie lubi kataru dlatego w tym poście zebrałam sprawdzone litewskie sposoby na pozbycie się kataru nawet w jeden dzień. Ostatni sposób odkryłam niedawno ale właśnie dzięki niemu pozbyłam się kataru prawie od razu.
Sposób na katar I: Aloes
Aloes jest rośliną, którą zawsze warto mieć na swoim parapecie. W niektórych przypadkach katar może być spowodowany nie infekcją wirusową, a za niską wilgotnością powietrza. W takim wypadku śluzówka w nosie nadmiernie wysycha, a organizm broni się przed tym właśnie katarem.
W takim wypadku katar zazwyczaj jest przezroczysty i nie zmienia się w trakcie choroby. Taki katar może trwać tak długo aż śluzówka wróci do normy. Najlepiej w takim wypadku zadbać o utrzymanie w domu odpowiedniej wilgotności powietrza czyli od 40% do 60%. Warto też przygotować sobie krople z aloesu, które pomogą odbudować wysuszoną śluzówkę.
Jak przygotować krople?
Odcinamy jeden liść aloesu mniej więcej o długości palca wskazującego. Wyciskamy z niego jak najwięcej soku i zapuszczamy po 3-4 krople do każdej dziurki 3 razy dziennie. Po zapuszczeniu kropli warto dobrze wmasować sok w śluzówkę delikatnie masując skrzydełka nosa przez 30 sekund.
Sposób na katar II: Leczniczy koktajl
Czosnek jest uważany za jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków i często wykorzystywany do leczenia nie tylko kataru ale również przeziębienia. Czosnek można po prostu zjeść (nie polecam jedzenia od razu całej główki – na początek wystarczy 1-2 ząbki), można wycisnąć z niego sok, ewentualnie posiekać i wykorzystać podczas inhalacji. Jednak żeby leczył najlepiej, warto wzmocnić jego działanie innymi naturalnymi składnikami.
Jak przygotować koktajl „Precz z katarem!”
Potrzebne nam będzie:
- 100 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny,
- 4-5 łyżek stołowych soku z cebuli,
- kilka ząbków czosnku ( 2-4 zależnie od wielkości główki czosnku),
- 1 łyżka stołowa miodu (najlepiej z lipy)
- 100-150 ml ciepłej, przegotowanej wody
Czosnek przeciskamy przez praskę lub bardzo drobno szatkujemy, dodajemy sok z cytryny, sok z cebuli oraz łyżkę miodu. Wszystko razem bardzo dobrze mieszamy, a na koniec dodajemy przegotowaną, ciepłą wodę.
Taki koktajl najlepiej wypić zaraz przed pójściem spać ale nigdy na pusty żołądek. Rano obudzicie się bez kataru, wypoczęci i uśmiechnięci.
Sposób na katar III: Natychmiastowa ulga
Wiem, że nie ma magicznych sposobów na natychmiastowe pozbycie się kataru, ale ten sposób przyniesie Wam ulgę w ciągu jednej minuty. Parę dni temu obudziłam się z okropnie zatkanym nosem, a najgorszy był fakt, że tego dnia miałam wizytę u dentysty na którą czekałam ponad dwa miesiące. Na szczęście w lodówce nadal stała końcówka olejku na katar, który przygotowywałam dla swojego malucha parę dni wcześniej.
Jak przygotować olejek na katar?
Ten olejek możecie przygotować w domu w minutę. Zanim nie wypróbowałam go sama nie wierzyłam, że cokolwiek może pomóc na katar tak szybko bo zazwyczaj u mnie trwa on cały tydzień. Do przygotowania olejku potrzebne nam będą dwa składniki:
- olej nierafinowany np. z siemienia lnianego, migdałów albo inny.
- naturalny olejek z drzewa herbacianego
Do pozbycia się kataru potrzebna będzie zazwyczaj tylko jedna porcja olejku czyli 1 łyżeczka (4 ml) oleju nierafinowanego oraz 1 kropla olejku z drzewa herbacianego. Składniki trzeba dobrze wymieszać w małym naczyniu i zaaplikować parę razy głęboko do nosa.
Zapytajcie w aptece o specjalny aplikator, który nie uszkodzi delikatnej i podrażnionej śluzówki nosa. Będzie kosztował około 1-2 zł. Nigdy nie aplikujcie niczego do nosa patyczkiem do czyszczenia uszu ani innymi rzeczami do tego nie przystosowanymi.
Olejek jest całkowicie naturalny i można stosować go według potrzeby. Ja stosuję co około 2-3 godziny, a następnego dnia po katarze nie ma już prawie śladu. Warto zaaplikować go również przed pójściem spać. Jeśli nie macie jeszcze kataru, a tylko poczujecie lekkie swędzenie zwiastujące nieproszonego gościa od razu użyjcie olejku. Dzięki temu możecie całkowicie uniknąć rozwinięcia się kataru. Olejek można stosować również profilaktycznie w okresie jesienno- zimowym.
3 Responses
Pamiętam jak moja babcia zawsze polecała właśnie na katar Aloes. Ehh jakby jeszcze o tych wszystkich rzeczach ludzie pamiętali 😉
Używam ostatnio syropu na bazie soku z czerwonej kapusty 🙂
Odnośnie aloesu to trzymam go u siebie na parapecie.
Ciekawy artykuł
Dzięki, będę odwiedzać:)