Wybierasz się niedługo na Litwę? Ten artykuł jest dla Ciebie!
- Zaopatrz się w eurasy
Od stycznia 2015 Litwa znajduje się w strefie euro. Złotówki możecie wymienić przed granicą lub w bankach na Litwie. Przed wymianą pieniędzy na granicy koniecznie sprawdźcie w internecie aktualny kurs wymiany.
- Nie dziw się, że nie wszyscy mowią tu po polsku
Podczas majówki lub wakacji w Wilnie niemal wszędzie można usłyszeć język polski, co nie znaczy, że wchodząc do sklepu, kawiarni lub muzeum od progu powinniśmy wołać „Dzień dobry” lub naburmuszać się jeśli ktoś nas nie zrozumie. Uszanujmy fakt, że jesteśmy zagranicą i posługujmy się językiem litewskim, angielskim lub rosyjskim.
- Sprawdź ceny produktów przed wyjazdem
Warto znać chociaż przybliżone ceny produktów, by niepotrzebnie i nadmiernie nie uszczuplić naszego portfela. Wybierając się do Troków na pyszne karaimskie kibiny warto przed złożeniem zamówienia zajrzeć do menu. W niektórych restauracjach cena jednego kibina to około 1,5 euro, a w innych nawet 5 eurasów.
- Zapoznaj sie z ograniczeniami prędkości
W okresie letnim zostały wzmożone kontrole prędkości na głównych litewskich trasach. Dla własnego bezpieczeństwa sprawdźcie, gdzie obowiązują ograniczenia prędkości i ich przestrzegajcie bo nic tak nie psuje humoru jak mandat 🙂
- Niektóre muzea mozesz zwiedzić za darmo
Tak, za darmo ! Na przykład Muzeum Diabłów w Kownie od października do czerwca można zwiedzać bezpłatnie w każdą środę. Również podczas Światowego Dnia Turystyki ( 27 września ) większość muzeów możecie odwiedzić bez sięgania do portfela.
- Zabierz ze sobą dowód osobisty lub paszport
Koniecznie zabierzcie ze sobą dokument tożsamości ponieważ możecie zostać poproszeni o okazanie go na granicy, podczas meldowania się w hotelu lub kupując alkohol. Jeżeli podróżujecie ze zwierzętami (pies, kot, fretka) muszą posiadać one międzynarodowy paszport, aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz chip lub tatuaż identyfikacyjny.
- Ale jak to tylko do 22 ?!
Pyszne litewskie miody, nalewki i piwa znane są na całym świecie. Pamiętajcie jednak, że na Litwie alkohol można kupić jedynie od godziny 10.00 do 20.00, a w niedzielę jeszcze krócej . Nie próbujcie przekonać kasjerki w hipermarkecie, że jest tylko dwie minutki po 20 – to nie od niej zależy 🙂 Skoro już jesteśmy przy alkoholach to dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,4 promila.
- Zaplanuj podróż
Wybierając się na Litwę z pewnością wiecie, co chcielibyście zobaczyć. Zróbcie listę obiektów i miejsc, które koniecznie chcecie zwiedzić, a potem upewnijcie się, że będą otwarte tego dnia. Jeśli na przykład chcecie zobaczyć podziemia katedry wileńskiej, pamiętajcie, że można je zwiedzać jedynie z przewodnikiem, a wycieczkę trzeba zarezerwować przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.
- Spróbuj litewskich dań
Kibiny, cepeliny, chłodnik, sękacz, mrowisko… z pewnością znajdziecie coś dla siebie 🙂 Odwiedzając Litwę za każdym razem spróbujcie czegoś nowego. Gdyby brakowało Wam inspiracji zajrzyjcie do wpisu „10 litewskich przysmaków, których trzeba spróbować„.
- Czytaj i pytaj
Przed wyjazdem warto poczytać o kraju do którego się wybieramy. Dużo informacji o Litwie znajdziecie na moim blogu i fejsbookowym fanpage’u. Jeśli nadal nie znaleźliście odpowiedzi na nurtujące Was pytania, zapytajcie w nowopowstałej grupie na facebooku lub piszcie prosto do mnie na adres: delfina@nalitwie.com
Save
Save
Save
8 Responses
Świetna baza wiedzy 👌 byliśmy na Litwie samochodem kilka dni – było bardzo fajnie choć październikowo… – wiedział co kupić, zjeść jak podziękować 😀 – dzięki temu blogowi 👍🏼🙂. Bardzo dziękuję i życzę wszystkiego dobrego 🙂. EwaBo
Bardzo się cieszę:) Pozdrawiam serdecznie!
Na samo wspomnienie chłodnika i cepelinów ślinka mi cieknie. A chłodnik jadłam pierwszy raz w życiu właśnie na Litwie. Ja mam same miłe wspomnienia związane z tym krajem i na pewno jeszcze nie raz tam wrócę.
Na Litwie bylam lata temu sluzbwo i tylko jeden raz. Mam nadzieje tam powrocic i nareszcie zwiedzic troche ten kraj troche porzadniej. No i posmakowac tamtejszych smakolykow.
Zwiedzanie krajów od strony kuchni jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Warto ze sobą również zabrać jakiegoś rodzaju wydrukowany cennik produktów. Tak żeby mniej więcej się orientować co nie co na ten temat.
To ciekawe, nie wiedziałam o tym ograniczeniu na Litwie jeśli chodzi o sprzedaż alkoholi: ciekawe bo w Hiszpanii jest tak samo! W wielu miastach obowiązuje zakaz sprzedaży trunków w supermarketach po 22.
1 a. Jeśli częściej wyjeżdżasz do krajów gdzie walutą jest Euro, rozważ posiadanie konta i karty w Euro. Np. w kantor.alior.bank Dzięki temu unikniesz kosztów przewalutowania. W moim wypadku mBank policzył sobie za jedno Euro, ok. 4,90 PLN, co skłoniło mnie do szukania innego banku do płacenia obcymi walutami.*
4 a. Nawet jeśli niektórzy Litwini jeżdżą szybciej niż pozwalają na to przepisy, to nie powód by ich naśladować. W końcu oni, ze znajomością języka i realiów, mają większe szanse w razie zatrzymania przez policję.
Poza tym na Litwie też są fotoradary, więc jest to kolejny powód by się pilnować.
9 a. A przy okazji zahacz o jakiś supermarket (np. Maxima) w poszukiwaniu przepysznych batoników twarogowych. Wprawdzie w Polsce też je można kupić, ale nie w takich odmianach jak na Litwie.
9 b. Jak na mój gust flagowy alkohol Litwy, czyli Suktinis, jest przereklamowany. Znacznie lepsza jest nalewka o nazwie: Bičių pikio trauktinė. (a przy okazji warto się zaopatrzyć w pyszną łotewską nalewkę, o nazwie Moka, dostępną również na Litwie) *
11. Nie bój się bocznych dróg. Większość z nich jest w świetnym stanie, a podróżując zdala od „krajówek” można więcej zobaczyć. A już z pewnością uwolnić się od nadmiaru TIRów.
12. Nienawiść Litwinów do Polaków, to jakiś chory mit.
* podawanie konkretnych marek / nazw, wynika jedynie z doświadczeń i nie stanowi tzw. lokowania produktu 🙂
Byłam na Litwie po raz pierwszy w zeszłym roku i czułam się bardzo sympatycznie, tak swojsko 🙂