Delfina na Litwie logo

10 słówek, które trzeba znać!

Wybierając się za granicę warto poznać kilka najważniejszych słówek, które z pewnością przydadzą się w obcym kraju. Oczywiście po angielsku możemy dogadać się niemal wszędzie ale z pewnością wzbudzicie więcej sympatii w miejscowych używając ich narodowego języka zamiast angielskiego lub rosyjskiego.  Dziś przedstawiam Wam krótką listę słów, które powinien znać każdy kto planuje podróż na Litwę.

laba-diena9Dzień dobry

Jest wiele sposobów na przywitanie się i zależą one od pory dnia oraz od stopnia znajomości z osobą z którą się witamy ale „Laba Diena” z pewnością nie przysporzy Wam kłopotów.

atsiprasauPrzepraszam

Przydaje się zawsze i wszędzie.

prasauProszę

Zamawiając danie w restauracji lub kupując bilet na pociąg zawsze warto na końcu dodać to zgrabne i bardzo podobne do polskiego słówko.

aciu

Dziękuję

Słowo „ačiū”  zostało wybrane najpiękniejszym litewskim słowem więc z pewnością trzeba je znać.

i-sveikata

Na zdrowie

Przydaje się w gronie znajomych lub na weselu.Słówko często można usłyszeć również po kichnięciu:)

taip

Tak

Wszyscy chyba wiedzą jak działa to słówko więc nie będziemy się w nie zagłębiać.

neNie

Jego użycie ma zazwyczaj odwrotny skutek niż użycie słówka „taip”.

geros-dienos

Miłego dnia

„Geros Dienos” możemy użyć jeśli chcemy komuś życzyć dobrego dnia. Bardzo miły akcent na zakończenie rozmowy.

viso-gero

Wszystkiego dobrego

Słów „Viso Gero” używamy na koniec rozmowy by się pożegnać. Możemy użyć również krótszej wersji czyli jedynie słówka „Viso” ale raczej w gronie znajomych.

nesuprantu

Nie rozumiem

Słówko „nesuprantu”  świetnie przydaje się gdy zaczeliśmy rozmowę od „Laba Diena”, a nasz rozmówca pomyślał, że znamy litewski i zaczął mówić do nas właśnie w tym języku.

Mam nadzieję, że słówka Wam się przydadzą i ułatwią kontakt podczas wyjazdu na Litwę.Pamiętajcie, że o wiele milej usłyszeć powitanie w języku ojczystym (nawet z błedami) niż po prostu angielskie „hello” lub polskie „dzień dobry”.

10 odpowiedzi

    1. Rzeczywiście, to chyba same najpotrzebniejsze zwroty. Jeszcze 3 miesiące temu potrafiłam zgrabnie coś zamówić. Cóż, język nieużywany – wymiera. Mam nadzieję, że będzie okazja korzystać z tych zwrotów. A do tej listy dodałabym : kiek kajnuoja (przydatne w sklepach z pamiątkami) i kur vazuoje (jeśli chcemy się dowiedzieć dokąd dany autobus zmierza). Co do posługiwania się litewskim i rosyjskim – to zauważyłam, że to zależy na kogo się trafi i kto jaki język preferuje. W jakichś prostych sytuacjach można próbować się przypodobać, ale jak się chcę z kimś w miarę porozumieć, to lepiej używać języka zrozumialego dla obu stron. Takie moje osobiste doświadczenia. Miło było sobie przypomnieć co ciekawsze sytuacje, a wystarczył jeden wpis. ☺ przy okazji mała powtórka. 😄

  1. O, to bardzo przydatne słowa! 🙂
    Podoba mi się zmieniona formuła Twojego bloga, wszystko jest przejrzyste, łatwo znaleźć potrzebne tematy. Profesjonalnie i pięknie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...