Delfina na Litwie logo

Druskieniki – wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić

https://www.flickr.com/photos/yeowatzup/7182808491

Z czym Wam się kojarzą Druskienniki? Odpowiedzcie szczerze i bez zastanowienia:) Zrobiłam ostatnio taki mały test na swoich znajomych i zadałam im właśnie to pytanie. Odpowiedzi były dwie i nie za bardzo zaskakujące:

  • z Parkiem Wodnym i…
  • ze Snow Areną

Cóż, w sumie są to jedne z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Litwie więc nie ma co się dziwić. Jednak Druskienniki to nie tylko AquaPark i białe szaleństwo, są tam też inne atrakcje turystyczne. Jeśli zadajesz sobie pytanie co zobaczyć w Druskiennikach koniecznie czytaj dalej 🙂

AquaPark Druskienniki

W Druskiennikach znajduje się największy i najpopularniejszy Aquapark na Litwie. Co roku przyciąga do miasteczka tysiące turystów, którzy pragną zaznać wodnych atrakcji, rozgrzać się w jednej z wielu saun lub zrelaskować podczas procedur SPA.

Jeśli jeszcze nie byliście w Druskiennikach to możecie nie wiedzieć, że są tam dwa parki wodne – ten większy i bardziej popularny znajduje się przy ulicy wileńskiej (Vilniaus al. 13 – 1, LT-66119 Druskininkai). Jeśli rezerwujecie nocleg w Hotelu Flores lub Hotelu Aqua (znajdującymi się pod tym samym adresem) zazwyczaj w cenę noclegu wliczony jest pobyt w tym Parku Wodnym.

 

AquaPark – SPA Druskienniki

Drugi Park Wodny znajduje się przy Hotelu Grand SPA Lietuva. Ten park wodny jest o wiele mniejszy, ale za to nie ma tam tłumów, a atrakcje przystosowane są dla rodziców z małymi dziećmi (znajdziecie tam kamizelki oraz koła do pływania, płytki basenik z fontanną, a nawet zjeżdżalnie na którą możecie zabrać swoje maluszki). W cenę noclegu wliczone jest śniadanie w formie szwedzkiego stołu oraz pobyt w parku wodnym.

Podczas pobytu możecie skorzystać ze SPA znajdującego się w tym samym budynku albo napić się niezwykle smacznej wody mineralnej w ogrodzie hotelowym. Hotel znajduje się przy ulicy Kudirki (V. Kudirkos g. 45 , LT-66120 Druskininkai)

Snow Arena Druskienniki

W Snow Arenie białe szaleństwo trwa cały rok. Całoroczny stok przyciąga rzeszę miłośników jazdy na nartach oraz snowboardzie. Na miejscu można wypożyczyć cały potrzebny sprzęt, kask a nawet odzież sportową. Istnieje również możliwość wykupienia usług instruktora, który z pewnością pomoże postawić pierwsze kroki na stoku.

SnowArena znajduje się pod adresem: Nemuno kelias 2, LT-67308, Mizarų kaimas. W środku znajdziecie również restaurację oraz kawiarnię z widokiem na stok. Do SnowAreny można dostać się samochodem lub kolejką linową z centrum Druskienników.

snowarena plan druskienniki
http://www.snowarena.lt/

Kolej Linowa w Druskiennikach

To jedna z najbardziej wyjątkowych atrakcji, które czekają na odwiedzających Druskienniki. Z wagoników można podziwiać Niemen oraz przepiękne lasy iglaste. Widoki są niezapomniane. Przejażdzka kolejką w jedną stronę kosztuje 3 eurasy, a w obie strony 5 eurasów.

kolej linowa druskienniki

Źródło piękności

Nad brzegiem Niemna znajduje się ukryty cel podróży do Druskienników wszystkich kobiet – źródło piękności. Od razu przestrzegam, że ze źródełka nie należy pić (można przepłukać bolące gardło), a jedynie obmyć te miejsca, które mają stać się piękne.

Źródło piękności jest najbardziej słonym źródłem w całych Druskiennikach (w litrze jest ponad 50 gramów soli), a woda pochodząca z niego wykorzystywana jest w SPA do zabiegów upiększających takich jak kąpiele mineralne. „Woda piękności” ma właściwości przeciwzapalne ale nie powinno jej się za długo przetrzymywać po pobraniu ze źródła ponieważ szybko traci swoje „magiczno-lecznicze” właściwości.

Muzeum miejskie

To muzeum znajdziecie bez problemu. Biały dwór w którym ulokowane jest muzeum miejskie w Druskiennikach leży nad brzegiem jeziora Druskonis. W środku znajdziecie ekspozycję ukazującą historię najstarszego kurortu na Litwie, zapoznacie się z tradycjami picia wód mineralnych oraz zobaczycie, jak powinno wyglądać naczynie z którego należy pić, by uzyskać jak najlepsze zdrowotne rezultaty.

muzeum miejskie druskienniki

Jezioro Druskonis

Dookoła jeziora, przez park, prowadzi ścieżka, którą warto się przejść jeśli mamy więcej czasu (ścieżka ma około 2 km). Na brzegu można wypożyczyć łódkę lub rower wodny, wypłynąć na środek jeziora, gdzie znajduje się fontanna (ale to nie ta grająca, o niej opowiem Wam troszkę później) i skorzystać z orzeźwiającego prysznica.

Uno Park

Park Linowy Uno to świetnie miejsce nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Park linowy to rozrywka dla całej rodziny po której nawet najbardziej marudzące dzieci nie będą narzekać, bo najzwyczajniej nie będą miały na to siły.

Trasy przystosowane są nawet dla tych, stawiających dopiero pierwsze kroki. Aktualne ceny znajdziecie na stronie internetowej (w języku angielskim) : Uno Park Druskienniki – Ceny biletów

Park linowy litwa wilno kowno druskienniki

Uzdrowiska w Druskiennikach

Druskienniki to jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych nie tylko na Litwie, ale również w Europie, do którego przyjeżdża, co roku tysiące osób, by pooddychać wyjątkowym „słonym” powietrzem i zanurzyć się w kąpieli borowinowej.

W końcu nazwa Druskienniki nie wzięła się z nikąd. Pochodzi ona od litewskiego słowa „Druska” oznaczającego sól, a Druskininkai to osoby zajmujące się wydobywaniem soli (złoża znajdują się pod miasteczkiem).

Będąc w Druskiennikach warto skorzystać z zabiegów leczniczych w jednym z wielu uzdrowisk. Najpopularniejsze z nich to „Druskininkų Gydykla” przy aleji wileńskiej (Vilniaus al. 11) – cennik procedur w języku polskim,  oraz „Eglės Sanatorija” przy ulicy Eglės g. 1 – cennik noclegów z procedurami SPA.

Wyspa Miłości Druskienniki

W 1930 roku mieszkańcy miasta oraz odwiedzający ten kurort turyści mogli dostać się na Wyspę Miłości specjalnym mostem nad Niemnem. Na wyspie znajdowała się jedna z najpopularniejszych plaż. W tamtym okresie Wyspa Miłości podzielona była na pół – jej lewy brzeg należał do Litwy, a prawy do Polski (wyspę dzielił na pół drut kolczasty). W 1935 roku plaża została zamknięta, a wyspę można zobaczyć korzystając z kolejki linowej lub wybierając się w rejs statkiem z Druskienników.

Wyspa została nazwana Wyspą Miłości ze względu na spotykającą się tam w noc świętojańską młodzież. Rozpalali tu ogniska, śpiewali i bawili się. O północy dzięwczęta szły na jeden brzeg wyspy, a chłopcy na drugi i wypuszczali łódeczki z własnymi imionami, w których paliły się świeczki.  Po wypuszczeniu łódeczek wszyscy zbierali się na krańcu wyspy i czekali. Łódeczki, które dobrały się w pary miały zwiastować pomyślną przyszłość związku ich właścicieli.

Wyspę Miłości znajdziecie na mapie poniżej. Od 1960 roku wyspa stała się rezerwatem botanicznym w Druskiennikach i nie jest przystosowana do zwiedzania.

Domek do góry nogami

Przy deptaku w samym centrum Druskienników, bardzo blisko muzycznej fontanny stoi domek do góry nogami. Jest to świetna atrakcja dla dzieci, które prawdopodobnie nie pozwolą Wam spokojnie koło niego przejść.

Bilet do domku kosztuje 3 euro dla dorosłych, 2 euro dla uczniów, studentów i seniorów, a dzieci do 3 roku życia mogą zwiedzić go bezpłatnie. Domek czynny jest codziennie w godzinach 10.00 – 21.00 i znajduje się przy ulicy wileńskiej (Vilniaus al.14).

domek do góry nogami Druskienniki

Muzyczna Fontanna

To fontanna znajdująca się w samym centrum Druskienników. Po wybraniu ulubionej piosenki na ekranie komputera znajdującego się obok fontanny lub wysłaniu smsa za 3 euro na podany numer zaczyna się koncert.

Muzyczna fontanna nie tylko „tańczy” w rytm muzyki, ale również zmienia kolory. Najlepiej wybrać się tam już po zachodzie słońca ponieważ wtedy efekt jest o wiele lepszy. Muzyczna fontanna znajduje się przy aleji wileńskiej 7 i „śpiewa” oraz „tańczy” codziennie od godziny 10.00 do 23.00

Jeśli stęsknicie się za muzyczną fontanną, możecie ją zawsze zobaczyć online tutaj: Muzyczna Fontanna w Druskiennikach

muzyczna fontanna druskienniki

Niebieska Cerkiew

Podczas wizyty w Druskiennikach pewnie rzuci Wam się w oczy „niebieski kościółek” niedaleko centrum i muzycznej fontanny. Jest to Cerkiew Prawosławna „Radość wszystkich strapionych”. Cerkiew została wybudowana w 1865 roku na zamówienie Gubernatora Grodna, ze względu na co raz większą ilość kuracjuszy przyjeżdżających z Rosji w tamtym okresie.

Przy Cerkwi stała niegdyś dzwonnica lecz podczas II Wojny Światowej zaginęły wszystkie 4 dzwony, które nigdy się nie odnalazły, tak samo jak znajdująca się w cerkwi ikona z 1766 roku.

Muzeum Szakotisów

To jedyne takie muzeum na świecie. Możecie zobaczyć tam rekordzistę Guinessa – Šakotis, który ma prawie 4 metry wysokości i waży 82 kg. Dowiecie się również w jaki sposób wypiekane są szakotisy i jak wyglądają urządzenia wykorzystywane do ich produkcji.

Wstęp do muzeum kosztuje 2 euro. To wyjątkowe miejsce znajduje się 4 km od Druskienników pod adresem Vienkiemių g. 3, Jaskonys. Jeśli chcielibyście zatrzymać się tam na dłużej polecam znajdujący się obok muzeum zajazd „Sodyba Ignė” ze względu na wysoki standart i przystępne ceny.

Piramida w Mereczu

W lesie niedaleko Druskienników stoi szklana kopuła nazywana Piramidą Merecką (by ją odnaleźć wpiszcie w Google Maps hasło – Merkinės Piramidė). Piramida w Mereczu pojawiła się jesienią 2002 roku z inicjatywy jednego z mieszkańców. Dzięki medytacjom i modlitwom w piramidzie, można zaczerpnąć pozytywnej energii, odzyskać równowagę duchową oraz cieszyć się lepszym zdrowiem.

piramida w mereczu druskienniki
http://www.merkinespiramide.lt

Wieża widokowa

Również w miejscowości Merecz ( lit. Merkinė) znajduje się wyjątkowa wieża widokowa z której można podziwiać Niemen oraz okolicę. Chociaż na pierwszy rzut oka wieża widokowa może wydawać się niska na przedostatniej kondygnacji zaczyna robić się interesująco. Dreszczyku dodaje fakt, że wieża lekko się buja, a osoby z lękiem wysokości niech lepiej nie patrzą w dół.

merkines apzvalgos bokstas druskienniki

Park Grutas

Nazwa tego parku pochodzi od miejscowości w której się znajduje. W Parku Grutas ( lit. Grūto Parkas) zobaczycie ogromną kolekcję rzeźb z okresu sowieckiego. Park ten powstał ponieważ nie wiadomo było, co zrobić z rzeźbami usuniętymi z terytorium całego kraju gdy Litwa odzyskała niepodległość.

Na terenie parku znajduje się muzeum ukazujące formy sowieckiej propagandy oraz ideologii i galeria obrazów na których zobaczycie m.in. Lenina, Stalina oraz Breżniewa. Młodszym turystom z pewnością spodoba się Zoo oraz Luna Park.

Wstęp do Parku Grutas od maja do końca września kosztuje 7,5 euro dla dorosłych (po sezonie 6 euro), 4 euro dla dzieci i młodzieży do lat 16 (po sezonie 3 euro), a dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie. Istnieje również możliwość wypożyczenia audio przewodnika za cenę 13,30 euro.

Park Grutas znajdziecie pod tym adresem: Grūtas, 66441 Druskienniki.

park grutas druskienniki
źródło:https://www.flickr.com/photos/yeowatzup/7182808491

Dworek „Česnulių Sodyba”

Jest to miejsce nazwane „najbardziej słonym” w całych Druskiennikach i okolicy. We dworku można nie tylko zobaczyć dzieła wykonane z soli, ale również spróbować stworzyć coś samemu podczas „słonych warsztatów”. Warto zajrzeć też do pracowni artysty i zobaczyć jak rzeźbi się w kryształach solnych.

„Słone studio” znajdziecie kilka kilometrów od Druskienników pod tym adresem: Smiltynų St. 9, Ratnyčia, LT- 66227 Druskininkai

cesnuliu sodyba druskienniki

Gdzie zjeść smacznie w Druskiennikach?

Po takim zwiedzaniu pewnie chętnie coś byście zjedli. Jeśli zastanawiacie się, jakie tradycyjne danie kuchni litewskiej najlepiej byłoby spróbować zajrzyjcie tutaj: Najsmaczniejsze dania kuchni litewskiej.

Restauracja Sicilia

Najlepszym wyborem będzie restauracja Sicilia. W sezonie na stolik zazwyczaj trzeba chwilę poczekać ale warto bo jedzenie tam jest zawsze smaczne i świeże.

Restaurację znajdziecie pod adresem: Taikos g. 9, Druskienniki

Restauracja Etno Dvaras

W restauracjach tej sieci zawsze zjecie smacznie i w przystępnej cenie. Więcej na temat niedrogich restauracji na Litwie pisałam tutaj: gdzie zjeść smacznie, tradycyjnie i niedrogo.

Nocleg w Druskiennikach

Druskienniki warto odwiedzić przynajmniej na weekend lub dłużej. Zwiedzanie nawet połowy atrakcji z tej listy zajmie Wam sporo czasu więc jeśli zadajecie sobie pytanie: gdzie spędzić noc w Druskiennikach to już Wam pomagam.

Art Hotel Druskienniki

art hotel druskiennikiJest to przepiękny hotel z charakterem. Naprawdę warto się tam zatrzymać będąc w Druskiennikach. Śniadanie zazwyczaj jest wliczone w cenę, a hotel znajduje się „dwa kroki” od głównego deptaka.

Znacie jeszcze jakieś wyjątkowe miejsca w Druskiennikach, które warto byłoby dodać do tej listy?

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

9 Responses

  1. Pięknie opisuje Pani Druskienniki.
    To Święte miejsce jest i ci, którzy szukają, moc wielką tam znajdą.
    Ukłony ślę z Mazur Garbatych.

  2. Podrzucam pomysł na temat, na wolną chwilę: litewskie wody mineralne. Temat kompletnie nieznany, a pewnie mają tam trochę tego. I te zwykłe, popularne, i te lecznicze – to byłoby wielce ciekawe.

  3. Moje skojarzenie z Druskiennkami wynika z rodzinnych koligacji. Otóż mój Teść urodził się właśnie w Druskiennikach. Jako arystokrata i harcerz biorący czynny udział w obronie Wilna musiał uciekać do Polski wraz z Rodziną w obawie przed sowieckimi represjami. W innym przypadku zostałby zamordowany, lub w najlepszym przypadku wywieziony na Syberię.
    Dopiero podczas poszukiwań informacji o mieście dowiedziałem się o Snow Arenie, która na szczęście została zbudowana w pewnej odległości od centrum. Na moim blogu wkrótce powinien pojawić się tekst o rodzinnej wizycie w tym znanym litewskim kurorcie, której celem między innymi było odszukanie rodzinnego grobowca przodków Jerzego Krusensterna, czyli Taty mojej żony.

  4. Uwielbiam Twój blog za to, jak pokazujesz wspaniałe miejsca i pozwalasz nam odkrywać je razem z Tobą 🙂 Plany wyjazdowe znacznie mi się rozszerzyły przez to 😉 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.