Delfina na Litwie logo

Najsmaczniejsze litewskie dania mięsne

podsmazone cepeliny

Litwa to kraj w którym zjedzenie dania, które nie zawierałoby w swoim składzie mięsa lub ziemniaków graniczy z cudem. Poniżej znajdziecie najsmaczniejsze litewskie dania mięsne, których warto spróbować będąc na Litwie.

CEPELINY

Te ogromne pyzy zrobione z ziemniaków oczywiście wypełnione są mięsem mielonym. Mięso przyprawione jest pieprzem, solą, ziołami i czosnkiem lub cebulką.

Jeśli w restauracji poprosicie o cepeliny tradycyjne to dostaniecie je polane śmietaną oraz skwarkami. Cepeliny po dzukijsku będą podane z sosem grzybowo – śmietanowym.

Jest również opcja mniej ciężka dla żołądka – cepeliny z sosem twarogowym. Wewnątrz nadal będzie znajdowało się mięso jednak sos będzie zrobiony z twarogu, czosnku i szczypiorku.

BLINY Z MIĘSEM MIELONYM

Na Litwie w niemal każdej restauracji znajdziecie dwa rodzaje blinów – żmudzkie (žemaičių) i kiejdańskie (kėdainių). Pewnie nie zaskoczy Was fakt, że w obydwu daniach znajduje się mięso mielone.

Jedyna różnica pomiędzy tymi blinami jest taka, że bliny żmudzkie zrobione są z ziemniaków gotowanych, a kiejdańskie z ziemniaków surowych startych na tarce.

KRWAWA KISZKA

Danie to nazywa się po litewsku Kraujiniai Vėdariai. Jeśli zdecydujecie się zamówić to danie na talerzu znajdziecie pokrojoną w grube plastry zasmażoną kaszankę. Do wyboru dostaniecie śmietanę lub skwareczki bo bez tego prawie żadne litewskie dania mięsne nie są podawane 🙂

KIBINY

Cóż, kibiny raczej określiłabym jako danie z mięsem, a nie całkowicie mięsne. Pewnie nie raz już o nich słyszeliście i będąc w Trokach nie sposób ich nie spróbować.

Tradycyjne kibiny to te wypełnione baraniną jednak obecnie co raz trudniej je dostać. Najczęściej spotkacie się z kibinami z wołowiną lub kurczakiem.

Kołduny

Tradycyjne litewskie kołduny wypełnione są mięsem mielonym i skwarkami, tak jak większość potraw z tej listy. Kołduny litewskie są trochę większe od polskich „uszek” ale mniejsze od pierogów.

Kołduny gotowane są najczęściej w wodzie lub (rzadziej) smażone w głębokim oleju na chrupko.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.