Delfina na Litwie logo

Najsmaczniejsze litewskie dania mięsne

podsmazone cepeliny

Litwa to kraj w którym zjedzenie dania, które nie zawierałoby w swoim składzie mięsa lub ziemniaków graniczy z cudem. Poniżej znajdziecie najsmaczniejsze litewskie dania mięsne, których warto spróbować będąc na Litwie.

CEPELINY

Te ogromne pyzy zrobione z ziemniaków oczywiście wypełnione są mięsem mielonym. Mięso przyprawione jest pieprzem, solą, ziołami i czosnkiem lub cebulką.

Jeśli w restauracji poprosicie o cepeliny tradycyjne to dostaniecie je polane śmietaną oraz skwarkami. Cepeliny po dzukijsku będą podane z sosem grzybowo – śmietanowym.

Jest również opcja mniej ciężka dla żołądka – cepeliny z sosem twarogowym. Wewnątrz nadal będzie znajdowało się mięso jednak sos będzie zrobiony z twarogu, czosnku i szczypiorku.

BLINY Z MIĘSEM MIELONYM

Na Litwie w niemal każdej restauracji znajdziecie dwa rodzaje blinów – żmudzkie (žemaičių) i kiejdańskie (kėdainių). Pewnie nie zaskoczy Was fakt, że w obydwu daniach znajduje się mięso mielone.

Jedyna różnica pomiędzy tymi blinami jest taka, że bliny żmudzkie zrobione są z ziemniaków gotowanych, a kiejdańskie z ziemniaków surowych startych na tarce.

KRWAWA KISZKA

Danie to nazywa się po litewsku Kraujiniai Vėdariai. Jeśli zdecydujecie się zamówić to danie na talerzu znajdziecie pokrojoną w grube plastry zasmażoną kaszankę. Do wyboru dostaniecie śmietanę lub skwareczki bo bez tego prawie żadne litewskie dania mięsne nie są podawane 🙂

KIBINY

Cóż, kibiny raczej określiłabym jako danie z mięsem, a nie całkowicie mięsne. Pewnie nie raz już o nich słyszeliście i będąc w Trokach nie sposób ich nie spróbować.

Tradycyjne kibiny to te wypełnione baraniną jednak obecnie co raz trudniej je dostać. Najczęściej spotkacie się z kibinami z wołowiną lub kurczakiem.

Kołduny

Tradycyjne litewskie kołduny wypełnione są mięsem mielonym i skwarkami, tak jak większość potraw z tej listy. Kołduny litewskie są trochę większe od polskich „uszek” ale mniejsze od pierogów.

Kołduny gotowane są najczęściej w wodzie lub (rzadziej) smażone w głębokim oleju na chrupko.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...