Delfina na Litwie logo

Na czym tak naprawdę zarabiają biura podróży?

hotel litwa

Skoro tu zajrzeliście to pewnie jesteście ciekawi na czym zarabiają biura podróży, prawda? Na przykładzie wycieczki na Litwę pokażę Wam jak rozkładają się poszczególne koszty i na czym mogą zarobić biura podróży, a na czym nie za bardzo.

Wszystkie dane zebrane zostały ze stron internetowych biur podróży oferujących wycieczki na Litwę, a ceny wycieczek uśrednione. Dzięki temu łatwiej będzie nam porównać koszt wycieczki zorganizowanej przez biuro i sprawdzić czy opłaca się samemu zorganizować własny wyjazd na Litwę.

troki weekend zamek

 

PROGRAM WYCIECZKI

Wszystkie biura podróży podczas 3-dniowego wyjazdu proponują Wam niemal to samo. Zazwyczaj przyjeżdżając na Litwę zwiedzicie Kowno, Wilno i Troki.

W programie znajdziecie:

Kowno
 • Przyjazd na Litwę
 • Zwiedzanie Klasztoru w Pożajściu (4 €)
 • Spacer po Starówce w Kownie:
  – Zamek w Kownie (2,5 €)
  – Kościół św. Jerzego
  – Seminarium Duchowne
  – Plac Ratuszowy
  – Dom Perkuna (2 €)
  – Kościół Witolda
  – Katedra Kowieńska
 • Obiadokolację w restauracji (5-6,5 €)
Wilno
 • Przejazd do Wilna
 • Nocleg w hotelu (2** lub 3*** gwiazdkowym)
 • Śniadanie
 • Zwiedzanie z przewodnikiem Wileńskiej Starówki:
  – Ostra Brama
  – Świątynia Unicka
  – Cela Konrada
  – Cerkiew św. Ducha
  – Plac Ratuszowy
  – Polski kościół św. Ducha,
  – Kościół św. Trójcy z obrazem Kazimierowskiego „Jezus Miłosierny”
  – Uniwerystet Wileński z dziedzińcami i kościołem św. Janów (1,5 €)
  – Zaułek Bernardyński z Muzeum Mickiewicza (1,5 €)
  – Góra Trzech Krzyży
  – Zarzecze
 • Obiadokolacja (5-6,5 €)
 • Nocleg w hotelu
 • Śniadanie
 • Zwiedzanie ciąg dalszy:
  – Cmentarz na Rossie
  – Kościół św. Piotra i Pawła na Antakolu
Troki
 • Przejazd do Troków
 • Zwiedzanie Zamku na jeziorze Galvė (6 €)
 • Degustacja 2 kibinów z rosołem (5 €)
 • Rejs statkiem (8 € płatne dodatkowo podczas wykupowania wycieczki w biurze)
 • Powrót

Jeśli sami organizowalibyście swoją wycieczkę na Litwę to pewnie program zwiedzania byłby podobny. W nawiasach znalazły się ceny biletów do obiektów, które biuro proponuje zwiedzić podczas wycieczki.

We wszystkich ofertach biur podróży oferujących Wam wycieczki na Litwę znalazłam podobny zapis:

Cena wycieczki na Litwę nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za lokalnego przewodnika, zestawu Tour Guide, 2 obiadokolacji, degustacji kuchni karaimskiej (2 kibiny z rosołem w Trokach). 35 € płatne obligatoryjnie pilotowi.

Nie zapomnijcie o tym! Pomimo, że za wycieczkę zapłacicie około 600 zł to i tak musicie zabrać ze sobą około 35€ ( ~140 zł) i przekazać je pilotowi.

Bilety

Policzmy więc ile będą kosztowały nas bilety wstępu:

 • Zwiedzanie Klasztoru w Pożajściu (4 €)
 • Uniwerystet Wileński z dziedzińcami i kościołem św. Janów (1,5 €)
 • Zaułek Bernardyński z Muzeum Mickiewicza (1,5 €)
 • Zwiedzanie Zamku na jeziorze Galvė (6 €)

Z obliczeń wynika, że za zwiedzanie zapłacimy 13 €.

Zamku Kowieńskiego i Domu Perkuna nie bierzemy pod uwagę w obliczeniach ze względu na słowo spacer zamiast zwiedzanie w opisie wycieczki.

Pamiętajcie!
Jeśli w opisie wycieczki pojawia się słowo „Spacer”, a nie „Zwiedzanie” to w takim wypadku zazwyczaj do obiektów się nie wchodzi, a jedynie ogląda z zewnątrz.

Opłatę za bilety już sobie policzyliśmy więc czytamy dalej…

Góra Trzech Krzyży Panorama

Przewodnik

Będziemy musieli zapłacić dodatkowo również za usługi lokalnego przewodnika i jakiś zestaw Tour Guide (ktoś wie co to jest??).

Godzinnna wycieczka z młodym, lokalnym przewodnikiem dla grupy do 20 osób to koszt 30 €. Podczas dwudniowych wyjazdów cena ta spada do około 60 – 80 € za dwa dni pracy czyli usługi przewodnika będą kosztowały nas 1,5 € dziennie za osobę.

Jeśli wybieracie się na wycieczkę sami to radzę sprawdzić godziny darmowych wycieczek po Kownie i Wilnie czyli tzw. FreeTours. W sezonie organizowane są nawet kilka razy dziennie w weekendy i zazwyczaj w samo południe w pozostałe dni.

Decydując się na prywatnego przewodnika musicie liczyć się z kosztem około 20-30 € za zwiedzanie Starego Miasta. Pamiętajcie też, że najlepiej byłoby zarezerwować jego usługi z wyprzedzeniem.

Co to jest ten zestaw Tour Guide?

Zestaw Tour Guide jest to zestaw wykorzystywany przez przewodników podczas oprowadzania dużej grupy osób. Zestaw składa się z mikrofonu, który ma przy sobie przewodnik oraz odbiorników ze słuchawkami, które rozdawane są zwiedzającym. Dzięki temu wynalazkowi każdy z uczestników wycieczki słyszy wyraźnie, co mówi przewodnik nawet gdy znajduje się daleko od niego.

Koszt wynajmu słuchawek z odbiornikiem dla jednego uczestnika wycieczki to 3,6 zł (~ 0,85 €) dziennie.

Pamiętajcie!
Żaden szanujący się przewodnik, który decyduje się na pracę przy pomocy zestawu Tour Guide nie będzie pobierał dodatkowych opłat za jego wynajem.

Profesjonalni przewodnicy podają cenę usługi przewodnickiej w którą wliczone są już wszystkie koszty i ustalają swoje wynagrodzenie z biurem podróży. Muszę szczerze przyznać, że nie rozumiem dlaczego biura podróży chcą pobierać od turystów tego rodzaju dodatkowe opłaty i w dodatku „obligatoryjnie płatne pilotowi”.

Posiłki

Czytając dalej dochodzimy do części z której dowiadujemy się, że za dwie obiadokolacje i degustację kuchni karaimskiej również będziemy musieli zapłacić dodatkowo.

Z informacji znalezionych na stronach biur podróży wynika, że obiadokolacja jest w hotelu lub „na mieście” i składa się z litewskich specjałów (zupa, drugie danie, deser, kawa/herbata). W mojej ulubionej restauracji z litewskimi daniami obiad składający się z chłodnika, cepelinów i kwasu chlebowego to koszt 6,5 €. Za 2 kibiny z rosołem w Trokach zapłacicie około 4 euro.

sniadanie litwa

Na czym zarabiają biura podróży?

Skoro cena wycieczki to 600 zł (150€), a koszty biletów, przewodnika i połowy wyżywienia musimy pokryć dodatkowo kiedy dotrzemy na miejsce to zaczynamy się zastanawiać za co tak naprawdę płacimy biuru podróży. Już Wam mówię…

Najwięcej kosztuje nocleg oraz transport. Pokrywacie również koszty pilota, który się Wami opiekuje, ubezpiecznia: KL, NNW i BP. Reszta zostanie przeznaczona na działalność biura.

Transport

Na stronie organizatorów możemy znaleźć informacje typu:

Niektóre połączenia krajowe mogą być realizowane innymi środkami transportu niż autokar (bus, samochód osobowy, autokar liniowy).

Wychodzi na to, że możemy sami poszukać sobie biletu autokarowego o każdej godzinie i w najdogodniejszym dla nas terminie. Bilet z Warszawy do Wilna (lub Kowna) kosztuje około 60 zł w jedną stronę. Bilet autobusowy z Kowna do Wilna to koszt 5€, a z Wilna do Troków dojedziemy już za 2 €.

Przejazd w obie strony z doliczonymi biletami międzymiastowymi to koszt 160 zł (~38€)

Musicie również brać pod uwagę fakt, że jedynie wyjazd z Waszawy i kilku miejscowości w Polsce znajdujących się „po drodze” na Litwę może być wliczony w cenę. Jeśli nie mieszkacie w stolicy to musicie liczyć się z dodatkowym kosztem około 80-100 zł. Czasem nawet za wyjazd i powrót z Warszawy trzeba dopłacić.

Nie zdziwcie się jeśli będziecie musieli się przesiąść. Biura zastrzegają sobie również możliwość oczekiwania na przesiadkę nawet godzinę. Najbardziej jednak podoba mi się zapis, który mówi:

W razie braku wystarczającej liczby osób biuro ma prawo ANULOWAĆ wyjazd z danej miejscowości ale w takiej sytuacji klient NIE MA PRAWA do bezkosztowej rezygnacji z wycieczki.

Powoli zaczynacie rozumieć na czym zarabiają biura podróży? Krótko mówiąc, nie dość, że biuro pobiera od Was dodatkową opłatę za wyjazd z miejscowości nie znajdującej się na trasie to jeszcze zastrzega sobie prawo, by Was stamtąd nie odebrać w razie niewystarczającej liczby osób. Żeby jeszcze na tym zarobić umieszczają zapis uniemożliwiający Wam w takim wypadku bezkosztową rezygnację.

Nocleg

Ceny 2-osobowych pokoi hotelowych w standardzie *** zaczynają się od 150zł (~35€)  z wliczonym w cenę śniadaniem. Bierzcie pod uwagę, że przy dużej grupie i częstych wyjazdach biuro podróży może liczyć na duże zniżki.

Jeśli chcielibyście zostać zameldowani w pokoju hotelowym sami, a nie z inną osobą to czeka na Was dopłata w wysokości około 100-200zł

hotel litwa

Ubezpieczenia

Dodatkowe ubezpieczenia mają zachęcić klienta do wybrania się na wycieczkę i zapewnić poczucie komfortu podczas podróży. Najczęściej spotykane rodzaje ubezpieczeń to KL, NNW i BP, ale co oznaczają te skróty?

 • KL to skrót od słów koszty leczenia
 • NNW to następstwa nieszczęśliwych wypadków
 • BP to ubezpieczenie bagażu podróżnego

Koszt takiego ubezpieczenia liczony jest indywidualnie i zależy od wielu czynników dlatego nie chcę podawać Wam dokładniej sumy. Porównałam wiele ofert i średni koszt wszystkich tych ubezpieczeń razem to ~1,5€ dziennie.

Ile zarabia pilot?

Jeśli planujecie wybrać się na wycieczkę sami to możecie pominąć ten punkt ponieważ usługi pilota wycieczek nie będą Was nic kosztować.

Zarobki pilotów wycieczek zależą głównie od ich doświadczenia, długości wyjazdu i biura dla którego pracują. Pewnie wiecie, że po deregulacji, aby zostać pilotem wycieczek nie trzeba zdawać żadnych egzaminów ani przechodzić szkolenia. Pilotem może zostać każdy. Często zdarza się, że początkujący piloci oprowadzają wycieczki za darmo, a dopiero po pewnym czasie gdy „się sprawdzą” biura zaczynają im płacić. Początkujący piloci za cały dzień pracy zarabiają około 100zł ale doświadczeni piloci potrafią wywalczyć sobie o wiele wyższe dzienne stawki.

Odcinki krajowe mogą nie być obsługiwane przez pilota

Podczas wycieczki na Litwę może się zdarzyć, że pilot spotka się z Wami dopiero na granicy lub na miejscu. Również w drogę powrotną możecie zostać wysłani sami. Taką informację znajdziecie na stronach organizatorów wycieczek. Dlatego właśnie tak ważne jest czytanie wszystkich informacji przez wykupieniem wycieczki.

Koszt wycieczki na Litwę

Przyszedł czas, by policzyć ile tak naprawdę kosztuje wycieczka na Litwę, a ile na nas zarabiają biura podróży. Wycieczka dla jednej osoby kosztuje 118€.

ile zarabiaja biura podrozy

118€  (472 zł) to koszt wszystkich świadczeń wchodzących w skład wycieczki zorganizowanej. Koszt wycieczki w biurze podróży to 150€ (600 zł). Już w tym momencie biuro zarabia na zorganizowaniu tej wycieczki ponad 20%. Nie zapominajmy jednak, że dodatkowo i obligatoryjnie musimy przekazać 35€ (140 zł) naszemu pilotowi na pokrycie kosztów nie wliczonych w cenę wycieczki.

Jeśli dobrze się przyjrzycie to zobaczycie, że koszt wycieczki to nie 600 zł, a 740 zł (185€). Tak więc biuro podróży może zarobić na tej wycieczce jeszcze więcej. Ile dokładnie?

ile zarabia biuro podrozy

Dokładnie 67€ czyli 36% ceny wycieczki to zarobek biura. Spodziewaliście się, że aż tyle? A może uważacie, że tylko tyle? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

 


Infografiki zostały stworzone przy pomocy
ile zarabiaja biura podrozy

3 odpowiedzi

 1. Przewodnik w Wilnie to jest 100 euro za 4h, pilot to jest 400-450 za dzień, obiad min. 8 euro. Vat marża w biurze to jest 23% + podatek doch.18-19 %. Do tego trzeba dodać koszty wykupienia gwarancji ubezpieczeniowej dla organizatorów. Zapłacić pracownikom, koszty utrzymania biura, reklamy, uzbierania min. ilości osób chętnych na wyjazd. Kto chętny na założenie biura?

 2. skoro biuro organizuje wycieczkę to musi zarobić, nie są Caritasem….jedyne moje zastrzeżenie to powinni uczciwie zarabiać, czyli do rzeczywistych kosztów dodać marżę….no bo muszą zarabiać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...