Delfina na Litwie logo

System szkolnictwa na Litwie

Wakacje dobiegły końca więc czas wrócić już do szkoły. Na Litwie zarówno uczniowie jak i studenci rozpoczynają naukę wraz z początkiem września. Dziś opowiem Wam trochę na temat litewskiego systemu szkolnictwa ponieważ trochę różni się od polskiego.

By mieć możliwość przystąpienia do Egzaminu Dojrzałości uczeń musi spędzić w szkole 12 lat. Po zdaniu matury może kontynuować naukę w szkole wyższej i uzyskać stopień bakałarza (licencjat), magistra
i doktora.

Za przeprowadzenie Egzaminu Dojrzałości odpowiedzalne jest Narodowe Centrum Egzaminacyjne.
Na podstawie wyników uzyskanych podczas egzaminu przeprowadza się procedury związane
z przyjęciem na uczelnie wyższe.

Edukacja Przedszkolna

Edukacją przedszkolną objęte są dzieci od urodzenia do 6 roku życia. Nie jest ona obowiązkowa,
a decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola podejmują rodzice. Wyboru można dokonać pomiędzy prywatnymi i publicznymi jednostkami edukacji przedszkolnej.

Edukacja Przygotowawczo-Przedszkolna („Zerówka”)

Jest to nauczanie przeznaczone dla dzieci od 6 roku życia lub jeśli rodzice zdecydują, że ich dziecko jest wystarczająco dojrzałe mogą wysłać je do „zerówki” wcześniej (ale nie wcześniej niż przed ukończeniem 5 roku życia). Edukacja zajmuje jeden rok i ma na celu przygotowanie dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole. Dostępna jest bezpłatnie dla wszystkich dzieci w przedszkolach lub szkołach.

Nauczanie Początkowe

Rozpoczynają je dzieci w wieku 7 lat lub za zgodą rodziców wcześniej. Nauka trwa 4 lata. Od 1 do 4 klasy postępy dziecka oceniane są indywidualnie, a nie względem wytyczonego programu. Pod koniec semestru i roku oceniany jest postęp w nauce jaki osiągnęło dziecko – zadowalający, podstawowy, wysoki.

Jeśli dziecko uczęszcza do szkoły mniejszości narodowych w 1 klasie uczy się jedynie języka państwowego – litewskiego. Naukę pierwszego języka obcego dzieci rozpoczynają dopiero w 2 klasie.

Nauczanie Podstawowe

Nauczanie podstawowe zajmuje 6 lat. Kończąc 10 klasę uczeń posiada wykształcenie podstawowe. Wykształcenie podstawowe można uzyskać w szkołach podstawowych, średnich, młodzieżowych, zawodowych i gimnazjach.

Na Litwie nauka jest obowiązkowa do 16 roku życia. Tyle zazwyczaj zajmuje uzyskanie wykształcenia podstawowego.

Po ukończeniu 10 klasy można kontynuować naukę w szkole średniej lub zawodowej.

Szkoła Średnia

Uczęszczanie do szkoły średniej nie jest obowiązkowe. Zazwyczaj trwa 2 lata (klasa 11-12 szkoły średniej lub III i IV klasa gimnazjum). Uczniowie kształcą się poprzez indywidualnie dobrane plany nauki do których może być również włączony moduł nauczania zawodowego.

Kończąc szkołę średnią i zdając egzamin dojrzałości uczniowie uzyskują wykształcenie średnie.

Nauczanie Zawodu

Nauka w szkołach zawodowych zajmuje około 2-3 lata w zależności od posiadanego wykształcenia. Po ukończeniu szkoły zawodowej i zdaniu egzaminów uczeniowie uzyskują wykształcenie średnie zawodowe i mają prawo do kontynuacji nauki w kolegiach i na uniwersytetach. Jeśli uczeń kończąc szkołę zawodową posiada również doświadczenie, podczas rekrutacji na studia otrzymuje za nie dodatkowe punkty.

Szkoły Wyższe

Na Litwie istnieją dwa rodzaje instytucji zapewniające możliwość uzyskania wyższego wykształcenia – Uniwersytety oraz Kolegia.

Studia dzielą się na 3 poziomy i kończą uzyskaniem następujących tytułów:

 1. bakałarz lub bakałarz zawodowy (odpowiednik polskiego licencjata i inżyniera)
 2. magister
 3. doktor

Studia te ze względu na rodzaj, instytucję oraz poziom różnią się czasem trwania np. studia w systemie dziennym będą trwały 3 lata, a te same studia w systemie zaocznym potrwają 3,5 do 4 lat.

Skala Ocen

Litewska skala ocen różni się od polskiej. Oceny rozpoczynają się od 1 i kończą na 10. Taka skala obowiązuje od 5 do 12 klasy oraz w większości szkół wyższych

Ocena 1,2,3 lub 4 oznaczają egzamin nie zdany, a otrzymując od 5 do 10 poprawą nie musimy się martwić.

Centrum ds. Jakości Wykształcenia

Jeśli ukończyliście szkołę średnią lub wyższą za granicą i chcecie kontynuować naukę na Litwie, lub chcecie by Wasze wykształcenie było honorowane w tym kraju koniecznie musicie wybrać się do Centrum ds. Jakości Wykształcenia i uzyskać certyfikat. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski lub litewski oraz potwierdzone notarialnie przez litewskiego notariusza. Wydanie certyfikatu jest bezpłatne a czas oczekiwania to od 2 tygodni do 1 miesiąca.

8 odpowiedzi

 1. Mysle, ze ani troszke nie zboczylyscie z tematu bo przeciez to wszystko wiaze sie z edukacja i bezpieczenstwem dzieci w drodze do szkoly:) Milo dowiadywac sie jak wyglada sytuacja w innych krajach:)

 2. Właśnie! Dlaczego w Polsce do szkoły mają iść 6-latki? To zabieranie dzieciństwa.. Moim zdaniem system na Litwie jest lepszy pod tym względem.
  Trochę dziwią mnie te 2 lata szkoły średniej, ale cóż, może to wystarczy.
  🙂

  1. W Irlandii pewnie jest dobrze opracowana sprawa dowozu dzieci do szkół (jeśli jest taka potrzeba), są busy, którymi dzieci są dowożone i odwożone. W Polsce wygląda to tak, że busy dowożą dzieci do szkoły, jesli odległość zamieszkania dziecka od szkoły wynosi ponad 3 km. Wyobraź sobie teraz, jak wiejskie 4 i 5-letnie dzieci idą do szkoły drogami, dróżkami kilometr, czy dwa.. W pogodę i w niepogodę.
   Gminy są zbyt biedne, by zapewnić dowóz wszystkim dzieciom, z kolei rodzice też nie zawsze są w stanie to zrobić. Nie jest za różowo, chociaż nie jest tragicznie, jak kiedyś. Wiem, że trzeba coraz wcześniej edukować dzieci, od tego się nie ucieknie, ale 4 i 5-latki w szkołach, to już przesada.
   Ale to moje subiektywne widzenie 🙂

  2. z tego co sie orientuje tutaj tez odleglosc musi wynosic ponad 3km wiec jest identycznie jak w Polsce. I dzieci do miejsca odjazdu busa na wsiach czasem musza isc 2km (to z opowiesci z dziecinstwa znajomych ale z tego co czytalam nic sie w tej kwestii nie zmienilo). Widze dzieci irlandzkie i czasem polskie jak bywam w Polsce. Irlandzkie sa odwazniejsze, rozmawiaja z doroslymi i ogolnie bardziej towarzyskie i uspolecznione. Mysle ze to wczesniejsze wychodzenie do swiata pomaga, ale to tylko moje gdybanie.

  3. Zawsze są plusy wczesnej edukacji. I na tym się trzeba skupiać. A to, co jest mankamentem, trzeba stopniowo rozwiązywać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...