Wakacje dobiegły końca więc czas wrócić już do szkoły. Na Litwie zarówno uczniowie jak i studenci rozpoczynają naukę wraz z początkiem września. Dziś opowiem Wam trochę na temat litewskiego systemu szkolnictwa ponieważ trochę różni się od polskiego.
By mieć możliwość przystąpienia do Egzaminu Dojrzałości uczeń musi spędzić w szkole 12 lat. Po zdaniu matury może kontynuować naukę w szkole wyższej i uzyskać stopień bakałarza (licencjat), magistra
i doktora.
Za przeprowadzenie Egzaminu Dojrzałości odpowiedzalne jest Narodowe Centrum Egzaminacyjne.
Na podstawie wyników uzyskanych podczas egzaminu przeprowadza się procedury związane
z przyjęciem na uczelnie wyższe.
Edukacja Przedszkolna
Edukacją przedszkolną objęte są dzieci od urodzenia do 6 roku życia. Nie jest ona obowiązkowa,
a decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola podejmują rodzice. Wyboru można dokonać pomiędzy prywatnymi i publicznymi jednostkami edukacji przedszkolnej.
Edukacja Przygotowawczo-Przedszkolna („Zerówka”)
Jest to nauczanie przeznaczone dla dzieci od 6 roku życia lub jeśli rodzice zdecydują, że ich dziecko jest wystarczająco dojrzałe mogą wysłać je do „zerówki” wcześniej (ale nie wcześniej niż przed ukończeniem 5 roku życia). Edukacja zajmuje jeden rok i ma na celu przygotowanie dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole. Dostępna jest bezpłatnie dla wszystkich dzieci w przedszkolach lub szkołach.
Nauczanie Początkowe
Rozpoczynają je dzieci w wieku 7 lat lub za zgodą rodziców wcześniej. Nauka trwa 4 lata. Od 1 do 4 klasy postępy dziecka oceniane są indywidualnie, a nie względem wytyczonego programu. Pod koniec semestru i roku oceniany jest postęp w nauce jaki osiągnęło dziecko – zadowalający, podstawowy, wysoki.
Jeśli dziecko uczęszcza do szkoły mniejszości narodowych w 1 klasie uczy się jedynie języka państwowego – litewskiego. Naukę pierwszego języka obcego dzieci rozpoczynają dopiero w 2 klasie.
Nauczanie Podstawowe
Nauczanie podstawowe zajmuje 6 lat. Kończąc 10 klasę uczeń posiada wykształcenie podstawowe. Wykształcenie podstawowe można uzyskać w szkołach podstawowych, średnich, młodzieżowych, zawodowych i gimnazjach.
Na Litwie nauka jest obowiązkowa do 16 roku życia. Tyle zazwyczaj zajmuje uzyskanie wykształcenia podstawowego.
Po ukończeniu 10 klasy można kontynuować naukę w szkole średniej lub zawodowej.
Szkoła Średnia
Uczęszczanie do szkoły średniej nie jest obowiązkowe. Zazwyczaj trwa 2 lata (klasa 11-12 szkoły średniej lub III i IV klasa gimnazjum). Uczniowie kształcą się poprzez indywidualnie dobrane plany nauki do których może być również włączony moduł nauczania zawodowego.
Kończąc szkołę średnią i zdając egzamin dojrzałości uczniowie uzyskują wykształcenie średnie.
Nauczanie Zawodu
Nauka w szkołach zawodowych zajmuje około 2-3 lata w zależności od posiadanego wykształcenia. Po ukończeniu szkoły zawodowej i zdaniu egzaminów uczeniowie uzyskują wykształcenie średnie zawodowe i mają prawo do kontynuacji nauki w kolegiach i na uniwersytetach. Jeśli uczeń kończąc szkołę zawodową posiada również doświadczenie, podczas rekrutacji na studia otrzymuje za nie dodatkowe punkty.
Szkoły Wyższe
Na Litwie istnieją dwa rodzaje instytucji zapewniające możliwość uzyskania wyższego wykształcenia – Uniwersytety oraz Kolegia.
Studia dzielą się na 3 poziomy i kończą uzyskaniem następujących tytułów:
- bakałarz lub bakałarz zawodowy (odpowiednik polskiego licencjata i inżyniera)
- magister
- doktor
Studia te ze względu na rodzaj, instytucję oraz poziom różnią się czasem trwania np. studia w systemie dziennym będą trwały 3 lata, a te same studia w systemie zaocznym potrwają 3,5 do 4 lat.
Skala Ocen
Litewska skala ocen różni się od polskiej. Oceny rozpoczynają się od 1 i kończą na 10. Taka skala obowiązuje od 5 do 12 klasy oraz w większości szkół wyższych
Ocena 1,2,3 lub 4 oznaczają egzamin nie zdany, a otrzymując od 5 do 10 poprawą nie musimy się martwić.
Centrum ds. Jakości Wykształcenia
Jeśli ukończyliście szkołę średnią lub wyższą za granicą i chcecie kontynuować naukę na Litwie, lub chcecie by Wasze wykształcenie było honorowane w tym kraju koniecznie musicie wybrać się do Centrum ds. Jakości Wykształcenia i uzyskać certyfikat. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski lub litewski oraz potwierdzone notarialnie przez litewskiego notariusza. Wydanie certyfikatu jest bezpłatne a czas oczekiwania to od 2 tygodni do 1 miesiąca.
8 Responses
Dziękuję za ten artykuł.
Mysle, ze ani troszke nie zboczylyscie z tematu bo przeciez to wszystko wiaze sie z edukacja i bezpieczenstwem dzieci w drodze do szkoly:) Milo dowiadywac sie jak wyglada sytuacja w innych krajach:)
Właśnie! Dlaczego w Polsce do szkoły mają iść 6-latki? To zabieranie dzieciństwa.. Moim zdaniem system na Litwie jest lepszy pod tym względem.
Trochę dziwią mnie te 2 lata szkoły średniej, ale cóż, może to wystarczy.
🙂
W Irlandii do szkoly ida cztero I pieciolatki. Nikt tego nie uwaza za zabieranie dziecinstwa a jedynie swietna zabawe I uspolecznianie 😉
W Irlandii pewnie jest dobrze opracowana sprawa dowozu dzieci do szkół (jeśli jest taka potrzeba), są busy, którymi dzieci są dowożone i odwożone. W Polsce wygląda to tak, że busy dowożą dzieci do szkoły, jesli odległość zamieszkania dziecka od szkoły wynosi ponad 3 km. Wyobraź sobie teraz, jak wiejskie 4 i 5-letnie dzieci idą do szkoły drogami, dróżkami kilometr, czy dwa.. W pogodę i w niepogodę.
Gminy są zbyt biedne, by zapewnić dowóz wszystkim dzieciom, z kolei rodzice też nie zawsze są w stanie to zrobić. Nie jest za różowo, chociaż nie jest tragicznie, jak kiedyś. Wiem, że trzeba coraz wcześniej edukować dzieci, od tego się nie ucieknie, ale 4 i 5-latki w szkołach, to już przesada.
Ale to moje subiektywne widzenie 🙂
z tego co sie orientuje tutaj tez odleglosc musi wynosic ponad 3km wiec jest identycznie jak w Polsce. I dzieci do miejsca odjazdu busa na wsiach czasem musza isc 2km (to z opowiesci z dziecinstwa znajomych ale z tego co czytalam nic sie w tej kwestii nie zmienilo). Widze dzieci irlandzkie i czasem polskie jak bywam w Polsce. Irlandzkie sa odwazniejsze, rozmawiaja z doroslymi i ogolnie bardziej towarzyskie i uspolecznione. Mysle ze to wczesniejsze wychodzenie do swiata pomaga, ale to tylko moje gdybanie.
Zawsze są plusy wczesnej edukacji. I na tym się trzeba skupiać. A to, co jest mankamentem, trzeba stopniowo rozwiązywać 🙂
zgadzam sie z przedmowczynia 🙂 Mam nadzieje ze autorka bloga wybaczy nam ze troche zboczylysmy z tematu wpisu 🙂