Delfina na Litwie logo

Wesele na Litwie

slub wesele na litwie

Ślub i wesele jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu – może nie dla wszystkich, ale dla mnie na pewno tak. Niektórzy zaczynają do niego przygotowania nawet dwa lata wcześniej, a inni organizują wesele w 3 miesiące.

slub wesele na litwie

Stres podczas przygotowań jest nieunikniony, a tym bardziej jeśli wesele odbywa się za granicą. Dokumenty, kursy, formalności, terminy i dobre rady zaczynają lekko przytłaczać. Najważniejsze jednak jest to, by pamiętać, że ślub i wesele mają uszczęśliwić przede wszystkim Państwa Młodych. To ma być idealny dzień – Nasz taki był:)

Poniżej przeczytacie przede wszystkim o podobieństwach i różnicach pomiędzy ślubem litewskim i polskim z którymi spotkałam się przygotowując własne wesele.

URZĄD STANU CYWILNEGO

Ze względu na to, że mój Mąż jest Litwinem, a ja Polką musieliśmy obowiązkowo najpierw wziąć ślub
w Urzędzie Stanu Cywilnego (tego samego dnia ale przed ceremonią w kościele). Przy zawieraniu związków międzynarodowych nie ma możliwości wybrania ślubu konkordatowego, tak więc o 9 rano już byliśmy w Ratuszu. Ceremonia trwała około 10 minut i wygląda podobnie jak w polskim USC.
Przed ceremonią zaproszono nas na zdjęcia oraz tradycyjne wybijanie monety – własnoręcznie wybija monetę Pan Młody oraz Świadek.

slub i wesele na Litwie

ŚLUB KOŚCIELNY

Największą różnicą pomiędzy ślubem kościelnym na Litwie i w Polsce jest możliwość wyboru długości ceremonii. Na Litwie istnieją dwie możliwości – krótka ceremonia podczas której udzielany jest jedynie sakrament małżeństwa (trwa od 15 do 30 minut) lub godzinna ceremonia podczas Mszy Świętej.

Podczas ceremonii ślubnej Para Młoda wraz ze świadkami cały czas stoi przed ołtarzem – nie ma dla nich krzeseł tak jak podczas polskich ślubów.

Ojciec Panny Młodej wprowadza ją do kościoła i przekazuje czekającemu przy ołtarzu przyszłemu mężowi. Rodzice Państwa Młodych mają specjalne miejsce w Kościele. Siedzą po lewej stronie ołtarza tak by mogli widzieć twarze swoich dzieci.

PO CEREMONII

Po zakończeniu ceremonii Młodzi najczęściej obsypywani są płatkami kwiatów. Goście składają życzenia oraz robią sobie wspólne zdjęcie przed kościołem. Obowiązkowo musi pojawić się szampan oraz poczęstunek dla wszystkich przybyłych – najczęściej kanapeczki i tradycyjne słodycze.

By tradycji stało się zadość Pan Młody musi po ślubie przenieść Pannę Młodą przez … MOST. Tak, tak to nie pomyłka – na Litwie przenosi się przez most, a nie przez próg:)

WESELE

Na weselu Państwo Młodzi zazwyczaj pojawiają się ostatni tak by wszyscy goście byli już obecni. Następnie rodzice przygotowują powitanie – my zostaliśmy powitani tradycyjnie Chlebem i Solą.

Kolejną tradycją na którą się zdecydowaliśmy było przekazanie przez rodziców płomienia, symbolizującego ognisko rodzinne. Bardzo piękna tradycja z którą spotkałam się dopiero na Litwie.

Na weselu oczywiście było mnóstwo zabaw, tańca i tradycyjnych przysmaków. Nie zabrakło rzucania bukietem oraz podwiązką, krojenia tortu oraz pierwszego tańca.

WSPÓLNE ŚNIADANIE

Obudzeni zostaliśmy dźwiękami akordeonu oraz litewską piosenką. Wszyscy powoli zebrali się podczas wspólnego śniadania. Wręczono nam biały ser, który podobno został znaleziony po nocy poślubnej pod naszym prześcieradłem. Jest to specjalny ser w którym umieszczone są malutkie figurki bobasów
w niebieskich i różowych strojach. Młodzi muszą pokroić i rozdać wszystkim gościom po kawałku sera, a pierwszy bobas na którego natrafią przepowiadać będzie czy urodzi się najpierw chłopiec czy dziewczynka.

Swojego wesela nie zamieniłabym na żadne inne. Było przepiękne, magiczne i idealne. Goście, choć pochodzili z różnych krajów, znaleźli wspólny język i wyjeżdżali ze łzami w oczach. Do dziś często słyszę, że chętnie wrócili by do tego dnia.

Jeśli znacie więcej litewskich tradycji to chętnie o nich poczytam w komentarzach:) Może w Polsce bądź za granicą również spotkaliście się z podobnymi tradycjami?

17 odpowiedzi

    1. Tak, jak najbardziej. W tym roku byliśmy na dwóch ślubach przyjaciół. Ślub było o 12 -13, a przyjęcie zaczynało się dopiero o 17-18.

  1. Mógłby ktoś napisać krótkie, przykładowe życzenia ślubne po litewsku? Będę tam na weselu i chciałbym je wygrawerować na prezencie.

    1. Do wzięcia ślubu Na Litwie potrzebne mi były następujące dokumenty: dowód osobisty, odpis aktu urodzenia na międzynarodowym formularzu (ewentualnie przytłumaczony na język litewski i potwierdzony notarialnie). Dodatkowo dokument z polskiego USC potwierdzający fakt, że nigdy wcześniej nie byłam zamężna – ten dokument musi zostać zatwierdzony (APOSTILLE) i przetłumaczony na język litewski (oczywiście dodatkowo potwierdzony notarialnie). Aby złożyć podanie o zarejestrowanie związku małżeńskiego jedno z narzeczonych lub rodzic, któregoś z nich musi należeć do danego Urzędu Stanu Cywilnego. Ślub można wziąć nie wcześniej niż po 31 dniach od złożenia podania wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami.

  2. Witam, wraz z narzeczoną, która jest litwinką, planujemy ślub oraz wesele na Litwie.
    Czy mogła by Pani doradzić coś, jak poradzić sobie z problemem dwóch obcych języków?
    Jak to wygląda z Pani doświadczenia, bo nie ukrywam, że tego obawiam się najbardziej, aby goście z Polski i Litwy dobrze się ze sobą bawili?

    1. Myślę, że to czy goście będą się dobrze ze sobą bawić zależy głównie od ich otwartości i chęci zabawy. U nas był Dj oraz świetny prowadzący (mówił po litewsku i po angielsku), który potrafił wspaniale rozruszać nasze rodziny oraz przyjaciół i zachęcić do wspólnej zabawy. Goście starali się porozumiewać między sobą po angielsku i rosyjsku, a my zawsze służyliśmy pomocą i tłumaczeniem jeśli zaszła taka potrzeba:)

  3. A jak wygląda sprawa jedzenie na litewskim weselu? Czytałam że stoły są wręcz puste, jednak nie pasuje mi to do tradycyjnego 3 dniowego świętowania

    1. Nie słyszałam by stoły były puste na jakimkolwiek weselu. Myślę, że ilość jedzenia zależy obecnie bardziej od wyobrażenia państwa młodych niż tradycji:)

    1. Faktycznie, moja Mama też mówi że kiedyś częściej była sama ceremonia ślubna. Teraz też można w kościele mieć tylko ceremonię, bez Mszy. Ale się przyjęło łączyć ją z Mszą w intencji zawartego związku.

  4. Podoba mi się wesele po litewsku 🙂 Nasze i litewskie są podobne, a różnice są niewielkie. Twoje wydaje mi się bardzo tradycyjne, ciekawa jestem, czy to norma na Litwie?
    Ja nie miałam wesela 🙂 Bardziej było to przyjęcie, jak imieniny dla grupy osób, niż wesele, ale nie załuję, bo i tak najważniejsze jest to, co dzieje się później, na codzień w życiu. Czasem wypasione wesela są jedynym fajnym elementem, bo małżeństwo nie przetrwa próby codziennego życia.

    1. Na naszym weselu była jedynie najbliższa rodzina i przyjaciele. Chcieliśmy spędzić ten dzień z najważniejszymi osobami i dlatego zaprosiliśmy tylko 30 osób. Prawdziwe litewskie wesele musi trwać około 2-3 dni a gości powinno być przynajmniej 150:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...