Delfina na Litwie logo

Litewskie przysmaki: Kawa dębowa – przepis

kawa dębowa

Pewnie są wśród nas osoby, które nie wyobrażają sobie poranka bez filiżanki kawy. Jest to świetny sposób na rozbudzenie i rozpoczęcie dnia. Nie wszyscy jednak mogą pić zwykłą kawę ze względów zdrowotnych lub po prostu szukają nowych doznań smakowych dlatego dzisiaj mam dla Was jej bezkofeinowy odpowiednik – przepyszną i aromatyczną kawę dębową.

kawa dębowa

Kawa dębowa zrobiona jest z żołędzi dębu. Ma wspaniały aromat i lekko czekoladowy smak. Przygotowuje się ją jednak trochę inaczej niż zwykłą kawę. Jeśli udało Wam się kupić już przygotowane ziarenka kawy dębowej, wystarczy wsypać kilka łyżeczek do wrzącej wody i gotować przez 5-7 minut. Ugotowaną kawę przelewamy do kubka, a jej przepyszny czekoladowy smak możemy wzbogacić mlekiem i cynamonem.

Jeśli jednak nie byliście jeszcze na Litwie lub nigdzie nie udało Wam się jej kupić możecie zrobić ją sami w domu chociaż zajmuje to sporo czasu i jest to możliwe jedynie pod koniec lata lub wczesną jesienią.

Kawa dębowa – zrób to sam

Na początek musicie wybrać się na spacer i nazbierać naprawdę dużo dębowych żołędzi. Zbierajcie jednak tylko te dojrzałe i nienadgryzione przez robaczki. Jeśli chcecie się cieszyć kawą dębową przez dłuższy czas proponuje nazbierać około 4-5 kg żołędzi.

kawa dębowa żołędzie

Zebrane żołędzie łuskamy przy pomocy dziadka do orzechów i dokładnie obieramy. Obrane żołędzie wsypujemy do garnka i zalewamy mlekiem (najlepiej mlekiem o zawartości tłuszczu 3,2%). Gotujemy tak długo aż staną się miękkie.

Ugotowane i wystudzone żołędzie mielimy na drobne kawałki – w blenderze, maszynce do mięsa lub w maszynce do mielenia kawy.

Następnie rozkładamy je na papierze do pieczenia i suszymy w piekarniku w 60-70 stopniach około 1-1,5 godziny przy uchylonych drzwiczkach. Od tego jak długo będziecie suszyć zależeć będzie smak kawy. Dłużej suszone i ciemniejsze żołędzie będą miały ostrzejszy i bardziej gorzki smak, suszone krócej nadadzą kawie delikatny aromat.

Kawa dębowa – kilka przydatnych porad

kawa dębowa kubek

 

  • Żołędzie zebrane pod koniec października będzie najłatwiej obrać.
  • Świeże żołędzie możecie podsuszyć w piekarniku (10-15 minut w temperaturze 70-80 stopni)  przed obieraniem – dzięki temu łupiny o wiele łatwiej odejdą od orzechów.
  • Obierając żołędzie nożem zawsze zaczynajcie od tej strony z której znajdowała się „czapeczka”.
  • Jeśli zależy Wam na intensywniejszym smaku raz wysuszone żołędzie zmielcie drobniej i znowu podpieczcie w piekarniku.

Kawa dębowa z pewnością będzie smakować wyśmienicie z najsmaczniejszymi litewskimi ciastami.

Save

Save

3 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...