Delfina na Litwie logo

10 smakowitych prezentów z Litwy

10 smakowitych prezentow z litwy 1

Jedziecie na Litwę i zastanawiacie się, co przywieźć rodzinie i znajomym?  Zobaczcie tych 10 wyjątkowych prezentów z Litwy, którymi z pewnością sprawicie radość najbliższym.

10 smakowitych prezentow z litwy

Co przywieźć z Litwy?

Wiecie, co ja najbardziej lubię dostawać? Tradycyjne smakołyki z całego świata.

Nie ma co ukrywać – każdy lubi jeść. Niektórzy tylko lubią, inni wręcz uwielbiają jeść. Taki prezent z podróży raczej nie trafi do szuflady nonsensu i nie zajmie w niej miejsca na długi czas. Oczywiście i w tym wypadku trzeba się zastanowić, bo po co osobie, która nie je mięsa, przywozić z Litwy kindziuk?

Przed Wami lista 10 tradycyjnych litewskich smakołyków (i napitków), które warto przywieźć z podróży.

Ser Džiugas

To wyjątkowo smaczny litewski ser żółty nazwany imieniem legendarnego litewskiego olbrzyma – Džiugasa. Żył on w okolicach Telszy (lit. Telšiai) na żmudzi i jak powiada legenda wykopał jezioro Mastis nad którym położone jest miasto.

Ser Džiugas to prezent idealny dla wegetarian oraz osób z nietolerancją laktozy (sery bez laktozy są specjalnie oznaczone) lub po prostu dla osób, które lubią żółty ser. Niemal w każdym supermarkecie znajdziecie dość duży wybór – od serów łagodnych (dojrzewających krótko) do tych o bardzo wyrazistym smaku (dojrzewających 36 miesięcy). Cena za 100 g sera to około 1,5 euro.

Zioła 999

Trejos devyneros czyli trzy dziewiątki to kompozycja 27 (3 x 9) litewskich ziół oparta na recepturze znanej już w XV-XVI wieku. Ta 40% nalewka cieszyła się ogromną popularnością na Litwie w okresie międzywojennym. Można było ją kupić tylko w jednej aptece w Połądze.Podobno nalewka ma właściwości wspomagające układ trawienny oraz leczy choroby jelit.

W supermarketach znajdziecie wiele alkoholi o tej nazwie ale prawdziwe „Trzy dziewiątki” dostaniecie tylko w aptece. Możecie zdecydować się na gotową nalewkę ( 100 ml – 3,5 euro, 500 ml – 12 euro) lub zestaw ziół (50g – 3,5 euro), z którego nalewkę (lub po prostu herbatę) trzeba przygotować własnoręcznie.

Herbaty ziołowe

Na Litwie herbaty ziołowe są bardzo popularne i głównie takie się tu pije. Zestaw ziołowych herbat byłby idealnym prezentem dla osoby, która zdrowo się odżywia i zamiast leków z apteki wybiera naturalne metody leczenia.

Będąc na Litwie warto spróbować herbaty ze świeżego tymianku lub herbaty kminkowej. Moja teściowa co roku zbiera świeży tymianek nad brzegiem Niemna, który potem suszy, a my możemy cieszyć się nim całą zimę. Tymianek ma właściwości przeciwzapalne więc idealnie sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym kiedy dopada nas przeziębienie.

Sūrėliai czyli serki w czekoladzie

Pamiętam do dziś, gdy mój mąż zapytał mnie 5 lat temu, gdzie w Polsce można kupić serki w czekoladzie. Wtedy dopiero się poznaliśmy, a ja nie byłam wcześniej ani razu na Litwie więc nie za bardzo wiedziałam, o co mu chodzi z tymi serkami.

W tamtym momencie litewskie serki były nieosiągalne w Polsce, a przynajmniej w centralnej Polsce. Gdy pierwszy raz wybraliśmy się na Litwę miałam okazję spróbować tego wynalazku i strasznie mi zasmakował. Do domu wróciłam z 60 różnymi serkami, żeby cała moja rodzina mogła spróbować tych pyszności.

Litewskie serki zajmują wyjątkowe miejsce w moim sercu i chociaż jem je dosyć często, to nie udało mi się jeszcze spróbować wszystkich smaków w jakich są dostępne. Znajdziecie je w każdym supermarkecie na dziale z nabiałem. Cena jednego serka zaczyna się mniej więcej od 20 eurocentów. Najdroższe kosztują prawie 40 eurocentów.

Dla mnie najsmaczniejsze są serki z maślanki (to te na których napisane jest „pasukų”) ze względu na ich delikatną i lekką konsystencje, mój mąż uwielbia te z makiem (su aguonomis) – można się strasznie nimi zapchać jak się ugryzie za duży kawałek, a siostra zajada się tymi o smaku creme brulee i mleka skondensowanego (su kondensuotu pienu).

Chipsy chlebowe

Z tymi chlebkami również pierwszy raz spotkałam się na Litwie. Zawsze gdy wyjeżdżamy zagranicę do rodziny lub znajomych zabieramy ze sobą kilka paczek. Paczki z chlebkami znajdziecie zazwyczaj koło chipsów, chociaż w niektórych sklepach są na dziale ze słodyczami lub gdzieś niedaleko piwa.  U nas wszyscy bardzo lubią je chrupać.

Do wyboru jest chyba z 10 różnych smaków ale na początek polecam ten najbardziej litewski i tradycyjny – z czosnkiem ( w zielonej paczce ). Cena za paczkę 120g to około 0,85 euro.

Litewskie wino Voruta

Wino Voruta produkowane jest w miejscowości Anykščiai od 1927 roku. Od tego czasu zostało docenione nie tylko na Litwie ale również w Europie. Występuje w kilku smakach: truskawkowym (braškių), jabłkowym (obuolių), wiśniowym (vyšnių), aroniowym (aronijų) i czarnej porzeczki (juodųjų serbentų).

Cena za butelkę 750 ml to około 4,50 euro. Warto kupić je nie tylko jako prezent dla kogoś z rodziny lub znajomego ale po prostu dla siebie.

Słodycze

Wybór litewskich słodyczy jest dość szeroki. Najbardziej znane litewskie fabryki słodyczy to Pergalė, Karūna oraz Rūta i TAITAU. W ich asortymencie znajdziecie czekoladki, cukierki, batoniki i tabliczki czekolady.

Jednymi z najpopularniejszych są cukierki:

  • Kregždutė – czyli jaskółka. Mleczny krem w czekoladzie.
  • Pupa – po litewsku słowo pupa oznacza ziarenko, w tym wypadku ziarenko kawy,
  • Linas – cukierki z siemieniem lnianym,
  • Miglė – w środku znajdują się kawałeczki chipsów chlebowych
  • Fortūna – wafelki
  • Raudonoji aguona – czerwony mak. Cukierki o smaku orzechowym
  • Sostinės – stołeczne. Cukierki z likieru mlecznego
  • Vilnius – cukierki czekoladowe ze śmietanką i spirytusem

Warta uwagi jest też tabliczka czekolady firmy TAI TAU, którą rozpoznacie po tafelkach z konikami morskimi i rozgwiazdami.

Chleb litewski

Na Litwie jest ogromnie dużo rodzajów chleba. Mówię tu o chlebie ciemnym i chlebie jasnym, bo to, co w Polsce nazywane jest białym chlebem na Litwie nazywa się „Batonas” i do chleba się nie zalicza. Więcej o rodzajach litewskiego chleba znajdziecie tutaj: Jak znaleźć swój ulubiony litewski chleb?

Każdy chleb jest nieco inny – niektóre chleby są wilgotne, inne bardziej suche. Jedne mają gorzkawy posmak, inne raczej słodki. Jedno jest pewne – każdy znajdzie chleb idealny dla siebie, ale trzeba próbować, próbować i jeszcze raz próbować.

W sklepach można kupić całe bochenki lub ich połówki. Prawie wszystkie chleby są krojone. Cena połówki chleba ciemnego to około 60-80 eurocentów, a cały bochenek nie powinien kosztować więcej niż 1,5 euro.

Litewskie ciasta

To prezent dla tych, którzy lubią słodkości ale niekoniecznie musi być to czekolada. Warto przywieźć znajomym do spróbowania takie ciasta jak:

  • Šakotis
  • Stuliściec (Šimtalapis)
  • Mrowisko (Skruzdėlynas)

Więcej o tych ciastach możecie przeczytać tutaj: Najsmaczniejsze litewskie ciasta, których trzeba spróbować

Ser Jabłkowy

Jest wyjątkowy i smakuje bajecznie, a co najciekawsze nie zawiera mleka. Nazywany jest serem ze względu na to, że proces podczas, którego powstaje jest bardzo podobny do procesu wytwarzania tradycyjnego sera.

Jeśli chcecie przygotować go własnoręcznie w domu zajrzyjcie do tego przepisu: Prosty i szybki przepis na pyszny litewski ser jabłkowy

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

17 Responses

  1. Jest w każdym supermarkecie np. Maxima. My kupiliśmy w Wilnie na hali niedaleko matki boskiej ostrobramskiej, robiony ręcznie ale niestety szału nie było. Drogi i niesmaczny. To chyba jedyna rzecz która nie przypadła nam do gustu. Reszta litewskich przysmaków jest pyszna.

  2. Jest w każdym supermarkecie np. Maxima. My kupiliśmy w wilnie na hali niedaleki matki joskiej ostrobramskiej, robiony ręcznie ale niestety szału nie było. Drogi i niesmaczny. To chyba jedyna rzecz która nie przypadła nam do gustu. Reszta litewskich przysmaków jest pyszna.

  3. Wyroby firmy Pergalė są w Polsce dostępne.
    Czekolady są przepyszne (dla mnie osobiście lepsze od wszystkich przereklamowanych znanych firm). Ponadto mają dodatki,których żadna inna firma nie proponuje np. z lawendą i lnem – dla mnie rewelacja 🙂

  4. Kwas chlebowy , niby litewski sprzedawany w Polsce (brązowe butle) to sam cukier. To nie jest smak prawdziwego kwasu. Można nabrać złych skojarzeń.

  5. Pielmieni, kołduny.

    Ostatnio, jak w lutym było -20, przywiozłem do Polski 5 kilo mrożonych. Doskonale przetrwały w luku bagażowym autokaru.

    A chodzi, oczywiście, o nadzienie z surowego mięsa, czego w Polsce nie uświadczysz.

    Nie próbowałem przywieźć kartaczy/cepelinów, a przecież one też powinny być z surowym mięsem, a nie z gotowanym…

  6. Serki z makiem to niebo dla podniebienia ❤ Ser jabłkowy (w końcu znalazłam) nie przypadł mi do gustu, ale może być – po prostu bez szału 😉
    Wino kupiłam i tylko czeka, aż wrócę do domu 😊

  7. idealny zestaw pamiątkowy. Niektórych smakołyków jeszcze nie jadłam więc muszę nadrobić zaległości.

  8. Dostałam ostatnio z Litwy chleb (w tej ciemnej wersji z kminkiem) i serki w czekoladzie. Chleb był niezły, ale serki nieszczególnie, przynajmniej jak dla osoby, która nie przepada za słodyczami i nie je nabiału. 😉 Szkoda, że nie wiedziałam o istnieniu sera jabłkowego, pewnie bardziej by mi przypadł do gustu.

    1. Jest w każdym supermarkecie np. Maxima. My kupiliśmy w wilnie na hali niedaleki matki joskiej ostrobramskiej, robiony ręcznie ale niestety szału nie było. Drogi i niesmaczny. To chyba jedyna rzecz która nie przypadła nam do gustu. Reszta litewskich przysmaków jest pyszna.

  9. Ser Dziugas można kupić np. w Tesco. Kupowałam i baaardzo mi smakował 🙂 Lubię też chleb litewski, z tym, ze ten, który można kupi,ć u nas to pewnie koło Litwy nawet nie leżał 😉 Pamiętam z dawnych czasów czekoladę z LItwy, miała chyba wiórki kokosowe, była znakomita! Kwas chlebowy podobnie – to smakołyk, zwłaszcza na lato 🙂

  10. Serki faktycznie są rewelacyjne. Wprawdzie coś tam się pojawia w Polsce, ale mimo wszystko, te kupowane na Litwie są lepsze. Choćby i z uwagi na większy wybór.

    Poza tym do listy dopisałbym kwas chlebowy – napój cały czas niedoceniany w Polsce, a stanowiący świetną alternatywę dla koncernowych tworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.