Co robić na wybrzeżu gdy pogoda nie dopisuje?

Niektórzy planując urlop nad morzem marzą jedynie o leżeniu na plaży. Pogody jednak zaplanować się nie da i nie mamy na nią żadnego wpływu. Ja należę do osób, które preferują aktywny wypoczynek dlatego też przygotowałam dla Was kilka pomysłów jak spędzić czas na wybrzeżu litewskim (i nie tylko) gdy wiatr na plaży urywa głowę, a bez parasolki lepiej nie ruszać się z domu.

Šventoji

Na początek kilka informacji: Wybrzeże litewskie rozciąga się na długości 99 km. Największym miastem nadbrzeżnym jest Klaipėda (Kłajpeda). Znajdziecie tam wiele sklepów, restauracji, muzeów i różnych atrakcji. Drugim najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym miastem jest Palanga (Połąga). Jest to przede wszystkim kurort do którego przyjeżdża najwięcej turystów zarówno litewskich, jak i zagranicznych. Ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających i wypoczywających cieszy się również Mierzeja Kurońska. Wybierając się na tam na wycieczkę warto zajrzeć do miejscowości Juodkrantė oraz Nida.

A teraz przejdźmy do propozycji:)

 • Kłajpeda

nawet jeśli nie przepadacie za muzeami to w Litewskim Muzeum Morskim z pewnością Wam się spodoba. W lipcu i sierpniu, od wtorku do niedzieli o godzinie 11.30, 13.00, 15.00 i 16.30 możecie obejrzeć trwający 30-40 minut pokaz delfinów. Bilet do delfinarium dla osoby dorosłej to koszt 9 euro
delfin

Muzeum Zegarów – jest to niezwykle ciekawe miejsce w którym można zapoznać się z historią mierzenia czasu rozpoczynającą się już w starożytności. Zobaczycie tam zegary wodne, słoneczne, piaskowe, mechaniczne oraz wiele innych. Cena biletu to koszt około 2 euro.

 • Połąga

Muzeum Bursztynu oraz Park Biruty – jest to przepiękne i malownicze miejsce idealne na spacer. W Parku Biruty trafimy na przepiękną oranżerię, ogród kwiatowy oraz mini zoo (wstęp płatny około 0,60 euro). Wędrując ścieżkami parku trafimy do Pałacu Tyszkiewiczów w którym ulokowane zostało Muzeum Bursztynu zapoczątkowane przez samego hrabiego Tyszkiewicza. Zwiedzanie muzeum oraz parku zajmie nam około 2-3 godzin. Bilet do Muzeum dla osoby dorosłej to koszt 2,32 euro.

 • Mierzeja Kurońska

Juodkrantė – jest to miasteczko pełne uroku. Jednym z najciekawszych miejsc tam, wartych odwiedzenia jest z pewnością Góra Czarownic. Podczas wędrówki pod góre możecie zobaczyć ponad 2 tuziny rzeźb drewnianych przedstawiających postaci z mitologii litewskiej.

Nida – jest to miasteczko z piękną mariną oraz ogromną ilością kawiarenek. Jednym z najciekawszych miejsc jest z pewnością Parnidžio Kopa czyli największa wydma na terenie Litwy (52 m) na jej szczycie ustawiony został zegar słoneczny. Koniecznie odwiedźcie to miejsce ponieważ widoki są niezapomniane, a zegar słoneczny robi wrażenie.

 • Łotwa – Pape

Jednym z sąsiadów Litwy jest Łotwa. Jeśli jesteśmy na dłużej na wybrzeżu warto zajrzeć do sąsiadów, do pierwszego napotkanego miasteczka przy granicy. Miejscowość Pape leży około 50 km od Połągi. Miasteczko jest malutkie ale posiada niezwykle malownicze wybrzeże. Możecie zobaczyć tam latarnię morską, stację ornitologiczną lub odwiedzić ludowe muzeum.

WAŻNE! Pamiętajcie, że w sezonie letnim cena za wjazd samochodem osobowym na teren Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej wzrosła z 8 do 10 euro. Również przeprawa promowa na teren parku to koszt około 12 euro za samochód osobowy oraz 0,80 euro za osobę (bilet obejmuje przejazd w obie strony). Prom kursuje co 20 minut z nowej przystani. Więcej informacji znajdziecie tutaj w języku angielskim: Przeprawa promowa

delfina

Jak Wam się podobają propozycje? Może byliście na Litwie w tym roku i odwiedzaliście jedno z wymienionych miejsc?

8 Comments

 1. […] Więcej o miejscach na wybrzeżu wartych zobaczenia znajdziecie tutaj: Wybrzeże litewskie […]

 2. A jeśli jest pogoda, to tym bardziej warto pojechać nad morze na Litwę, zamiast tłoczyć się na polskich plażach. Spędziłem noc na campingu przy plaży nieopodal Kłajpedy. Plaże były w miarę czyste, ludzi nieprzesadnie dużo, a na drogach nie było takiego Sajgonu jak np. w okolicach Gdańska.

  Z opisywanych powyżej miejsc odwiedziłem tylko Kłajpedę. Poza spacerem po mieście, zaliczyłem tamtejszy bazar i przegadałem jakieś pół godziny ze sprzedawcą używanych płyt, próbując znaleźć dla siebie coś z klimatów rosyjskich czy ukraińskich.

  Zaś łotewskie wybrzeże to osobny temat. Warto odwiedzić okolice półwyspu Kolka, bo tam dopiero jest puściutko, a za to campingów pełno.

 3. Byłam w Kłajpedzie. I mimo złośliwej podgody i zimna w pierwszomajowy weekend, to włóczyłam się po mieście. Nawet w deszcz – klimatyczne. 😉

  1. Oj weekend majowy był w tym roku okropny. My ostatnio też mieliśmy deszcz cały dzień ale było trochę cieplej niż w maju:)

 4. Litewskie smaczki 🙂 Cieszę się bardzo,że pokazujesz nam Litwę inną, niż tylko Wilno i Troki. A,i jeszcze Druskienniki 😉 W ten sposób mamy lepsze wyobrażenie, dokąd pojechać, co robić gdy słońce, czy niepogoda.

  1. Jest tyle pięknych miejsc tutaj, że aż szkoda o nich nie pisać:)

 5. dziękuję za przepiękną wycieczkę wirtualną 🙂

  1. bardzo proszę i zapraszam na prawdziwą wycieczkę:)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *