Litewskie Imiona Dla Chłopców

Długo musieliście czekać na kolejną część, ale już nadrabiam i przestawiam Wam listę 10 imion dla chłopców z którymi najczęściej spotykam się mieszkając w Kownie. Tutaj znajdziecie poprzednią część o litewskich imionach dla dziewczynek.

litewskie imiona dla chlopcow

 • Gediminas – jest to imię księcia litewskiego, założyciela miasta Wilna. Mężczyźni o tym imieniu zazwyczaj są przepełnieni energią, solidni i poważni.
 • Vytautas – również imię książęce choć dzisiaj bardziej kojarzone z najpopularniejszą na Litwie wodą mineralną o specyficznym smaku. Mały czy już dorosły Witold zazwyczaj ma głowę pełną pomysłów oraz planów i nie boi się ich realizować.
 • Algirdas – Polskim odpowiednikiem tego imienia jest Olgierd. Chłopcy o tym imieniu to marzyciele i romantycy lubiący pomagać innym i promieniujący dobrą energią.
 • Kęstutis – tak jak wszystkie poprzednie imiona, Kęstutis to również imię należące do księcia. Osoby o tym imieniu mają poczucie humoru i lubią przebywać w towarzystwie. Cieszą się dobrym zdrowiem i lubią sport.
 • Mindaugas – imię pierwszego i jedynego króla koronowanego na Litwie. Mężczyźni o tym imieniu mają silny charakter i potrafią przekonać do siebie prawie każdego. Często osiągają postawiony sobie cel ze względu na to, że nie boją się ciężkiej pracy.
 • Jogaila – w Polsce litewskie imię Jogaila przybrało formę dość popularnego nazwiska – Jagiełło. Chłopcy o tym imieniu przepełnieni są energią i zawsze starają się być we wszystkim najlepsi.
 • Tautvydas – jest to imię dla silnego i zdecydowanego mężczyzny. Tautvydas lubi sam o wszystkim decydować i posiada duszę przywódcy.
 • Linas -chłopcy noszący to imię są wyrozumiali, empatyczni i zawsze skorzy do pomocy. Uwielbiają podróże i przygody. Po polsku imię to oznacza roślinę – len.
 • Arūnas – zazwyczaj ludzie o tym imieniu są nieprzewidywalni i odważni. Często decydują się na podjęcie ryzyka jeśli to pozwala im zbliżyć się do wyznaczonego celu.
 • Dalius – jednym słowem filozof. Długie godziny spędza na myśleniu zamiast na działaniu. Brak mu wiary w siebie i w swoje możliwości choć posiada duże zasoby wiedzy.

Jak Wam się podobają litewskie imiona dla chłopców? Może znacie kogoś noszącego imię o litewskich korzeniach?


WSZYSTKIE INFORMACJE, KTÓRYCH POTRZEBUJESZ PRZED WYJAZDEM NA LITWĘ

poradnik przed podroza na Litwie

>>CHCĘ PORADNIK PRZED PODRÓŻĄ<<


27 odpowiedzi do artykułu “Litewskie Imiona Dla Chłopców

 1. Strawberry

  Bardzo prosiłabym o podpowiedź czy jakkolwiek można przetłumaczyć imię DOMANTAS na inne imię polskie?
  Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

 2. Mkowalska5888

  Ja mam chlopaka litwina i ma na imie Eimantas z reszta ja na niego wolam mentos albo ey man jouw tas gadmy po holendersku bo oboje mieszkamy w holandii w skocie ey man jouw tas to ey facet twoj tobra ale te imona ktore tam przeczytalam sa dosyc trudne do wymowienia

 3. Fart

  Takie pytanie- czy w języku litewskim istniej imię „Litawor”? Wiem, wiem, że stało się bardziej znane dzięki „Grażynie” Mickiewicza, ale gdzieś w Wilnie widziałam napis ” Litaworas”? Czy to ma coś wspólnego ze wspomnianym imieniem?

 4. Pingback: Mendog - pierwszy i jedyny król Litwy | NaLitwie.com

 5. Rafał

  Mój młodszy syn ma na imię Witold Tak jak mój ojciec zresztą. Jutro wyjeżdżamy na Litwę, ciekawe jak będzie?pozdrawiam

 6. Pingback: Legendy litewskie: Budowa Zamku w Wilnie | Na Litwie

 7. Pingback: Imiona z litewskich legend: Żelazny Wilk | Na Litwie

 8. goldenbrown

  Podoba mi się Algirdas 🙂 Ciekawa jestem, jakie są zdrobnienia tych imion, bo szczerze mówiąc, nie wyobrazam sobie, by zwracać się przez cały czas pełnym imieniem 🙂

  1. Na Litwie Autor

   Mnie też się podoba to imię:) Zdrobnienia które słyszałam to np Algirdas – Algis, Mindaugas – Minde, Vytautas – Vytas, Gediminas – Gedas 🙂

  2. goldenbrown

   To imiona litewskie, a czy jest u Was moda na imiona spoza Litwy? Czy raczej nie ma Martinów, Omarów, Olafów, albo Janów? 🙂

  3. Na Litwie Autor

   Moda na zagraniczne imiona jest również tutaj ale wszystkie nielitewskie imiona męskie muszą zyskać litewskie brzmienie poprzez dodanie końcówki -as, -is lub -us 🙂 Marcin to Mantas lub Martinas, Karol – Karolis, Jan – Jonas, a Dawid to Deividas 🙂

  4. Na Litwie Autor

   Imiona żeńskie zazwyczaj kończą się na literę „a” lub „ė” więc mają bardziej międzynarodową formę. Często spotykam dziewczyny o imieniu Karolina, Kristina, Monika lub Paulina:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.