Litewskie Imiona Dla Chłopców

Długo musieliście czekać na kolejną część, ale już nadrabiam i przestawiam Wam listę 10 imion dla chłopców z którymi najczęściej spotykam się mieszkając w Kownie. Tutaj znajdziecie poprzednią część o litewskich imionach dla dziewczynek.

litewskie imiona dla chlopcow

 • Gediminas – jest to imię księcia litewskiego, założyciela miasta Wilna. Mężczyźni o tym imieniu zazwyczaj są przepełnieni energią, solidni i poważni.
 • Vytautas – również imię książęce choć dzisiaj bardziej kojarzone z najpopularniejszą na Litwie wodą mineralną o specyficznym smaku. Mały czy już dorosły Witold zazwyczaj ma głowę pełną pomysłów oraz planów i nie boi się ich realizować.
 • Algirdas – Polskim odpowiednikiem tego imienia jest Olgierd. Chłopcy o tym imieniu to marzyciele i romantycy lubiący pomagać innym i promieniujący dobrą energią.
 • Kęstutis – tak jak wszystkie poprzednie imiona, Kęstutis to również imię należące do księcia. Osoby o tym imieniu mają poczucie humoru i lubią przebywać w towarzystwie. Cieszą się dobrym zdrowiem i lubią sport.
 • Mindaugas – imię pierwszego i jedynego króla koronowanego na Litwie. Mężczyźni o tym imieniu mają silny charakter i potrafią przekonać do siebie prawie każdego. Często osiągają postawiony sobie cel ze względu na to, że nie boją się ciężkiej pracy.
 • Jogaila – w Polsce litewskie imię Jogaila przybrało formę dość popularnego nazwiska – Jagiełło. Chłopcy o tym imieniu przepełnieni są energią i zawsze starają się być we wszystkim najlepsi.
 • Tautvydas – jest to imię dla silnego i zdecydowanego mężczyzny. Tautvydas lubi sam o wszystkim decydować i posiada duszę przywódcy.
 • Linas -chłopcy noszący to imię są wyrozumiali, empatyczni i zawsze skorzy do pomocy. Uwielbiają podróże i przygody. Po polsku imię to oznacza roślinę – len.
 • Arūnas – zazwyczaj ludzie o tym imieniu są nieprzewidywalni i odważni. Często decydują się na podjęcie ryzyka jeśli to pozwala im zbliżyć się do wyznaczonego celu.
 • Dalius – jednym słowem filozof. Długie godziny spędza na myśleniu zamiast na działaniu. Brak mu wiary w siebie i w swoje możliwości choć posiada duże zasoby wiedzy.

Jak Wam się podobają litewskie imiona dla chłopców? Może znacie kogoś noszącego imię o litewskich korzeniach?

25 odpowiedzi do artykułu “Litewskie Imiona Dla Chłopców

 1. goldenbrown

  Podoba mi się Algirdas 🙂 Ciekawa jestem, jakie są zdrobnienia tych imion, bo szczerze mówiąc, nie wyobrazam sobie, by zwracać się przez cały czas pełnym imieniem 🙂

  1. Na Litwie Autor

   Mnie też się podoba to imię:) Zdrobnienia które słyszałam to np Algirdas – Algis, Mindaugas – Minde, Vytautas – Vytas, Gediminas – Gedas 🙂

  2. goldenbrown

   To imiona litewskie, a czy jest u Was moda na imiona spoza Litwy? Czy raczej nie ma Martinów, Omarów, Olafów, albo Janów? 🙂

  3. Na Litwie Autor

   Moda na zagraniczne imiona jest również tutaj ale wszystkie nielitewskie imiona męskie muszą zyskać litewskie brzmienie poprzez dodanie końcówki -as, -is lub -us 🙂 Marcin to Mantas lub Martinas, Karol – Karolis, Jan – Jonas, a Dawid to Deividas 🙂

  4. Na Litwie Autor

   Imiona żeńskie zazwyczaj kończą się na literę „a” lub „ė” więc mają bardziej międzynarodową formę. Często spotykam dziewczyny o imieniu Karolina, Kristina, Monika lub Paulina:)

 2. Pingback: Imiona z litewskich legend: Żelazny Wilk | Na Litwie

 3. Pingback: Legendy litewskie: Budowa Zamku w Wilnie | Na Litwie

 4. Rafał

  Mój młodszy syn ma na imię Witold Tak jak mój ojciec zresztą. Jutro wyjeżdżamy na Litwę, ciekawe jak będzie?pozdrawiam

 5. Pingback: Mendog - pierwszy i jedyny król Litwy | NaLitwie.com

 6. Fart

  Takie pytanie- czy w języku litewskim istniej imię „Litawor”? Wiem, wiem, że stało się bardziej znane dzięki „Grażynie” Mickiewicza, ale gdzieś w Wilnie widziałam napis ” Litaworas”? Czy to ma coś wspólnego ze wspomnianym imieniem?

 7. Mkowalska5888

  Ja mam chlopaka litwina i ma na imie Eimantas z reszta ja na niego wolam mentos albo ey man jouw tas gadmy po holendersku bo oboje mieszkamy w holandii w skocie ey man jouw tas to ey facet twoj tobra ale te imona ktore tam przeczytalam sa dosyc trudne do wymowienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.