Litewskie produkty na polskim rynku

Dzisiaj chciałam Wam przedstawić kilka dość popularnych w Polsce marek. Prawdopodobnie spotkaliście się z nimi nie raz buszując pomiędzy sklepowymi półkami, ale być może nie zdawaliście sobie sprawy, że pochodzą właśnie od naszych litewskich sąsiadów.

Snaigėsnaige
Lodówki firmy Snaigė produktowane są w miejscowości Alytus na Litwie. Firma powstała w 1963 roku, by rozpocząć produkcję lodówek znanych w niemal całej Europie. Przedsiębiorstwo uznane zostało za jedno z najbardziej innowacyjnych i otrzymało wiele nagród.Snaigė w języku litewskim oznacza śnieżynkę, płatek śniegu:)

Vilvivilvi

Firma mleczarska od niedawna znajdująca się na polskim rynku. Na Litwie znana jest od 1993 roku pod nazwą Vilkyškių. Dzięki niej w Polsce pojawiły się batoniki z twarożku, które są niezwykle popularne wśród mieszkańców Litwy, a są niemal całkowicie nieznane w innych częściach Europy.Nazwa Vilvi pochodzi od nazwy miejscowości Vilkyškiai w której znajduje się zakład mleczarski

Audimas

audimasProducent odzieży oraz butów sportowych. Firma powstała w 1931 roku. W Polsce nie ma jeszcze sklepu firmowego, ale ubrania można znaleźć w wielu sklepach z odzieżą sportową lub w klubach fitness.

 

Džiugasdziugas

Litewski ser znany na całym świecie, którym zachwycają się również polscy smakosze. Jest to produkt wytwórni mleczarskiej „Žemaitijos pienas”, która postała w 1924 roku w Telszach na Żmudzi.Džiugas to mityczne imię należące do olbrzyma. W niektórych podaniach przedstawiany jest jako założyciel Telszy. W drugiej połowie XIX wieku imię to stało się popularne wśród litwinów i od tamtej pory często nadawane jest chłopcom.

 

Stumbras

produkty litewskieNajwiększy i najbardziej znany producent mocnych alkoholi na Litwie. Cieszy się sławą nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. W centrum Kowna znajduje się muzeum w którym można poznać tajniki wytwarzania tego znanego alkoholu, porozmawiać z ekspertami oraz wziąć udział w degustacji od 4 do 10 różnych alkoholi.Słowo „Stumbras” to po litewsku „Żubr”.

Znacie inne litewskie produkty znajdujące się w polskich sklepach? Czekam na Wasze komentarze:)

Save

9 odpowiedzi do artykułu “Litewskie produkty na polskim rynku

 1. goldenbrown

  Cóż, znam tylko Snaigę 🙂 Moja ciotka miała taką lodówkę 🙂 Niestety, innych marek nie kojarzę.. Szkoda, że tak mało są znane w Polsce, bo z opisu widać, że to produkty z najwyższej półki!

 2. kayab92

  Ze Stumbrasa (chyba) jest ta najpopularniejsza w Polsce litewska „wódka z kłosem”. Często można ją w sklepach dostać. Wiem, że kupują. Nie próbowałam, bo jakoś w wódce nie degustuję. Z alkoholi to najbardziej wina. Niestety, jakoś nie trafiłam na żadne litewskie wino. Są w ogóle jakieś tradycyjne litewskie wina? Z tym żubrem to ciekawe. Zaczynam się zastanawiać, co takiego żubry mają wspólnego z alkoholem. 😉 A co do twarożkowych batoników, to był dla mnie hit w Moskwie. W Wilnie nic nie przebije chlebka litewskiego i kufel ciemnego piwa. 🙂 A na spacer w upalne dni najlepsza gira albo kwas chlebowy – jak kto woli. 🙂

  1. Na Litwie Autor

   Są tradycyjne litewskie wina:) Jednym z moich ulubionych jest Voruta z aronii. Nie wiem czy można dostać to wino w Polsce ale tutaj jest prawie w każdym sklepie.

  2. kayab92

   A to widocznie miałam pecha, bo jak szukałam w Wilnie przed powrotem do domu to było ich pełno, ale na żadne litewskie się nie natknęłam. Teraz będę wiedziała. 😉

 3. Asia

  Od jakiegoś czasu również w Biedronce można spotkać lody – litewskie rożki Svalya oraz lody Dione, które produkowane są na wyłączność dla sieci Biedronka przez litewską firmę „Klaipedos pienas”. Polecam, są pyszne!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.