Delfina na Litwie logo

Najpiękniejsze zakątki Auksztockiego Parku Narodowego + wyjątkowe gospodarstwa agroturystyczne

Auksztota to jeden z pięciu regionów etnograficznych Litwy. Nazywana jest również Krainą Tysiąca Jezior, a Auksztocki Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych i najstarszych parków narodowych na Litwie.

Góra Łady (Ladakalnis)

Góra Łady jest najpopularniejszym punktem widokowym w Auksztockim Parku Narodowym. Można stąd zobaczyć nawet 6 jezior. Według legendy na tej górze składano ofiary bałtyckiej bogini Ładzie, Wielkiej Matce całego świata.

Również obecnie osoby, które chcą by ich najskrytsze marzenie się spełniło przynoszą na szczyt góry kamienie i kładą je pod tam rosnącym dębem. Ma to podobno zapewnić również szczęście i powodzenie.

Wieża widokowa w Parku Regionalnym Labanoras

Wieża widokowa o wysokości 36 m w Parku Regionalnym Labanoras jest jedną z najwyższych wież widokowych na Litwie. Można stamtąd zobaczyć jezioro Siesarties z wyspami i półwyspami na których rosną rzadkie gatunki roślin.

Kościół w Palūšė

Kościół w Palūšė, zbudowany został pod koniec XVIII wieku. Wraz z dzwonnicą, kaplicą i drewnianym ogrodzeniem otaczającym cmentarz, tworzą jeden z najpiękniejszych i najstarszych zespołów drewnianej architektury na Litwie.

Ośmiokątna dzwonnica, przypominająca wieżę strażniczą litewskich, drewnianych zamków, jest jedyną tego rodzaju na Litwie.

Wzgórze Zamkowe Taurapilis

Wzgórze Zamkowe Taurapilis stoi na południowym brzegu jeziora Tauragnai. Z trzech stron wzgóze zamkowe otoczone jest przez wodę.

Podobno niegdyś na szczycie rósł dąb koło którego pod opieką wajdelotek płonął wieczny ogień, a po wprowadzeniu chrześcijaństwa zbudowano w tym miejscu kościół, który zapadł się wgłąb wzgórza.

Legenda głosi, że raz do roku, w noc św. Jana, wzgórze otwiera się na chwilę i można wtedy zobaczyć ruiny kościoła, który niegdyś stał na szczycie.

Muzeum Pszczelarstwa

Muzeum położone jest we wsi Stripeikiai – miejscu gdzie ludzie od dawna przyjaźniają się z pszczołami, zbierają miód, a z wosku tworzą małe dzieła sztuki.

Tutaj zwiedzający zapoznają się z pszczelarstwem, jego rozwojem na Litwie i jego osobliwościami, życiem pszczół, ich miejscem w ekosystemie i ekologii pszczół. Muzeum jest bardzo ważne w promowaniu pszczelarstwa jako tradycyjnego rzemiosła i zasad pszczelarstwa organicznego.

Najpiękniej położone gospodarstwa agroturystyczne

Wybierając się do Auksztockiego Parku Narodowego najlepiej rozejrzeć się za gospodarstwami agroturystycznymi w których poza noclegiem można spróbować miejscowych specjałów, skorzystać z sauny lub kubła z gorącą wodą albo popływać łódką po pobliskim jeziorze.

Pakaso sodyba

Pakaso sodyba to agroturystyka położona nad samym brzegiem jeziora Pakasas. Poza relaksem, ciszą i spokojem znajdziesz tam również piękne widoki, saunę oraz prywatną plażę.

Sobyda prie Klykio

Agroturystyka „Sodyba prie Klykio” położona jest nad brzegiem jeziora Klykių. To idealnie miejsce na wypoczynek położone w pobliżu najpiękniejszych punktów Auksztockiego Parku Narodowego.

Pažiezdris

Willa Pažiezdris jest idealna dla dużych rodzin podróżujących z dziećmi. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz.

Przyda Ci się w podróży…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...