Wigilijne czary i wierzenia

Podobno o północy w Noc Narodzenia Dzieciątka Jezus zwierzęta mogą przemawiać ludzkim głosem, a woda w studni zamienia się w wino. Czy to prawda musicie sprawdzić sami, a ja opowiem Wam dziś o różnych przesądach, wierzeniach i wróżbach odprawianych podczas Wigilii.

Po zjedzeniu kolacji, spod obrusa należy wyciągnąć źdźbło siana – czym dłuższe będzie tym dłuższe życie nas czeka.

Najwięcej czarów Wigilijnych zazwyczaj odprawiają młode dziewczęta i chłopcy chcący poznać swoją przyszłość.

  • Do pudełka należy włożyć damskie i męskie buty, a następnie nie patrząc wylosować jeden z nich. Jeśli dziewczyna wylosuje męski but – wyjdzie za mąż, jeśli będzie to damski but – czeka ją staropanieństwo.
  • Z miski nabieramy garść śliżyków, orzechów lub grochu: jeśli będzie ich do pary, to i my znajdziemy sobie parę, jeżeli liczba będzie nieparzysta to przez kolejny rok szczęście będzie nas omijać.

Są również wigilijne czary ocierające się o czarną magię:

  • W wigilijną noc dziewczyna może zobaczyć przyszłego męża siedzącego przy stole, jeśli o północy trzymając w dłoni miotłę obiegnie chatę trzy razy dookoła i spojrzy przez okno. Zaklęcie działa najskuteczniej kiedy biega się nago.
  • Małżonka można również próbować sobie wyśnić. Gdy cała rodzina pójdzie spać po wieczerzy należy przyrządzić następującą miksturę: szczypta soli, szczypta mąki, tyle samo pieprzu, cukru i wody. Następnie mieszankę należy zjeść. By czary zadziałały należy położyć się spać koło progu, a nie do łóżka. Wierzono, że tamtędy wędruje najwięcej duchów.
  • Po kolacji, okruchy zebrane podczas zamiatania należy zanieść w fartuszku na skrzyżowanie. Rozsypując je tam należy słuchać z której strony najgłośniej słychać wycie psa – z tej właśnie strony nadejdzie przyszły mąż. W noc wigilijną drogami wędrują duchy, a skrzyżowania to ich ulubione miejsce odprawiania czarów.

2 Comments

  1. Czuje się przedchrześcijańską tradycję 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.