Delfina na Litwie logo

Wigilijne czary i wierzenia

Podobno o północy w Noc Narodzenia Dzieciątka Jezus zwierzęta mogą przemawiać ludzkim głosem, a woda w studni zamienia się w wino. Czy to prawda musicie sprawdzić sami, a ja opowiem Wam dziś o różnych przesądach, wierzeniach i wróżbach odprawianych podczas Wigilii.

Po zjedzeniu kolacji, spod obrusa należy wyciągnąć źdźbło siana – czym dłuższe będzie tym dłuższe życie nas czeka.

Najwięcej czarów Wigilijnych zazwyczaj odprawiają młode dziewczęta i chłopcy chcący poznać swoją przyszłość.

  • Do pudełka należy włożyć damskie i męskie buty, a następnie nie patrząc wylosować jeden z nich. Jeśli dziewczyna wylosuje męski but – wyjdzie za mąż, jeśli będzie to damski but – czeka ją staropanieństwo.
  • Z miski nabieramy garść śliżyków, orzechów lub grochu: jeśli będzie ich do pary, to i my znajdziemy sobie parę, jeżeli liczba będzie nieparzysta to przez kolejny rok szczęście będzie nas omijać.

Są również wigilijne czary ocierające się o czarną magię:

  • W wigilijną noc dziewczyna może zobaczyć przyszłego męża siedzącego przy stole, jeśli o północy trzymając w dłoni miotłę obiegnie chatę trzy razy dookoła i spojrzy przez okno. Zaklęcie działa najskuteczniej kiedy biega się nago.
  • Małżonka można również próbować sobie wyśnić. Gdy cała rodzina pójdzie spać po wieczerzy należy przyrządzić następującą miksturę: szczypta soli, szczypta mąki, tyle samo pieprzu, cukru i wody. Następnie mieszankę należy zjeść. By czary zadziałały należy położyć się spać koło progu, a nie do łóżka. Wierzono, że tamtędy wędruje najwięcej duchów.
  • Po kolacji, okruchy zebrane podczas zamiatania należy zanieść w fartuszku na skrzyżowanie. Rozsypując je tam należy słuchać z której strony najgłośniej słychać wycie psa – z tej właśnie strony nadejdzie przyszły mąż. W noc wigilijną drogami wędrują duchy, a skrzyżowania to ich ulubione miejsce odprawiania czarów.

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...