Delfina na Litwie logo

Najpiękniejsze litewskie imiona

litewskie imiona

Najpiękniejsze litewskie imiona to dla mnie te nawiązujące do natury. To takie imiona, których znaczenie oddaje piękno dnia codziennego, znaczenie, którego nie trzeba się domyślać. W Polsce rzadko można spotkać tradycyjne imiona, za to na Litwie wręcz przeciwnie.

Większość osób w Polsce nosi polskie odpowiedniki imion pochodzenia greckiego, hebrajskiego lub łacińskiego. Nawet obecnie bardzo popularne Tosie, Zosie i Janki, nie są polskimi imionami, nie mówiąc już o bardziej niespotykanych imionach. Ze względu na moje dosyć wyszukane imię, temat imion jest mi bardzo bliski i lubię o nim pisać.

litewskie imiona

Litewskie imiona związane z naturą

Litewskie imiona to nie tylko te związane ze zjawiskami natury, ale również imiona historyczne takie jak Vytautas, Kęstutis albo Birutė. Istnieją również imiona litewskie posiadające podwójne pochodzenie takie jak na przykład imię Saulius – jest to imię biblijne pochodzenia hebrajskiego (Szaweł), ale również litewskie występujące jako odpowiednik żeńskiej formy imienia Saulė (Słońce).

Poniżej znajdziecie 25 imion litewskich z którymi się spotkałam i które podobają mi się najbardziej. Ostatnie imię Was zaskoczy. Dajcie mi znać w komentarzu, które litewskie imiona spodobały Wam się najbardziej.

Rasa

To piękne litewskie imię jest idealne dla delikatnej, małej dziewczynki jak również później dla dorosłej kobiety. Imię to pochodzi z litewskiej mitologii i łączone jest z boginią jutrzenki – Aušrinė. Bogini Wschodzącego Słońca przedstawiana jest z przepięknym sznurem korali na szyi zrobionym z pereł i kropelek rosy. Imię Rasa oznacza właśnie rosę.

Wychodząc rano na spacer z psem czasami spotykam starszą Panią, która ostrzega mnie, że znów Jutrzenka pogubiła swoje piękne korale, które przemoczyły jej buty.

Ugnė

Imię to pochodzi od słowa ogień (ugnis) i znajduje się już od ponad 15 lat w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion na Litwie. Jest to idealne imię dla pełnych energii dziewczynek, których wszędzie pełno.

Saulė

Imię Saulė to po polsku słońce. Jest to również imię bałtyjskiej bogini słońca, opiekunki życia, biedaków oraz sierot. Będzie to idealne imię dla dziewczynki o silnym charakterze, odważnej i nieco upartej.

Ieva

Imię Ieva to jedno z tych posiadających podwójne znaczenie. Ieva może być odpowiednikiem polskiej Ewy lub mieć całkowicie litewskie znaczenie. Ieva to pięknie kwitnąca roślina – czeremcha. Kobiety o tym imieniu są sprawiedliwe, zdecydowane oraz bardzo kreatywne.

Ąžuolas

Imię pochodzi z legendy o Eglė królowej węży. Ąžuolas czyli dąb to drugi syn Eglė. Imię to symbolizuje siłę, męskość, odwagę oraz wytrzymałość. Dębowe gaje od zawsze uważane były za miejsca święte, a dęby za najważniejsze ze wszystkich drzew. Będzie to idealne imię dla ambitnego, niezależnego i lubiącego konkurować.

Aušra/Aušrinė

Imię pochodzące z mitologi litewskiej. Obie formy są niezależnymi imionami lecz obie oznaczają to samo – jutrzenkę. Jest to idealne imię dla dziewczynki, która wysoko będzie cenić sobie niezależność, swobodę i siłę charakteru.

Vakarė/Vakaris

Jedno z moich ulubionych imion litewskich. Pochodzi ono od słowa vakaris czyli wiatr z zachodu lub vakaras czyli wieczór. Osoba o tym imieniu jest pracowita, kreatywna i można na niej polegać. Potrafi dogadać się z każdym i świetnie radzi sobie z łagodzeniem sporów oraz rozwiązywaniem problemów.

Vasarė

Pochodzi od litewskiego słowa Vasara czyli lato lub nazwy miesiąca – Vasaris (luty). Jest to rzadkie imię, które przez ostatnich 30 lat zostało nadane jedynie dwustu dziewczynkom. Osoba o tym imieniu twardo stąpa po ziemi i nie boi się bronić swoich przekonań. Jest oszczędna, świetnie dba o rodzinę i nigdy nie zostawia nikogo w potrzebie.

Dainius

Imię Dainius pochodzi od słowa dainuoti czyli śpiewać. Dainius to odpowiednik polskiego barda. To imię dla chłopca, który najpierw myśli, a dopiero później przechodzi do działania. Nigdy się nie spieszy i stara się, by w życiu wszystko szło zgodnie z planem.

Deimantė

Dziewczynka o tym imieniu zachywca nie tyko swoją urodą, ale również elegancją i stylem. W końcu imię pochodzące od jednego z najcenniejszych kamieni szlachetnych – diamentu, zobowiązuje. Istnieje również drugie znaczenie tego imienia pochodzące od słów deivė (bogini) oraz sumani,turtinga (inteligentna, bogata).

Gintarė/Gintaras

Znam kilka osób o tym imieniu i wszystkie są niezwykle przyjazne, otwarte i skore do pomocy. Imię to oznacza „bursztyn” czyli jeden z najbardziej docenianych na Litwie surowców naturalnych. Imię z literką „ė” to żeńska forma, a to kończące się na „-as” – męska.

Liepa

Niezwykle miłe dla ucha i ładne imię dla dziewczynki. Liepa to po litewsku lipa (drzewo) lub lipiec (miesiąc). Dziewczynka o tym imieniu jest ciekawska, pełna życia i romantyczna. Bardzo ceni sobie niezależność, prywatność i jest niezwykle odpowiedzialna.

Lina/Linas

Imię pochodzące od nazwy rośliny – Lnu. Osoby o tym imieniu są pełne energii, potrafią walczyć o swoje przekonania i uwielbiają podróże. Często zmieniają zdanie ale w życiu emocjonalnym są bardzo stałe i wierne.

Auksė

Źródłem imienia Auksė jest litewskie słowo Auksas oznaczające Złoto. Dziewczynki noszące to imię są niezwykle utalentowane, kreatywne i pełne optymizmu. Zawsze znajdują się w centrum wydarzeń i pragną czerpać z życia pełnymi garściami.

Austėja

Imię to pochodzi od mitycznej bogini pszczół. Dziewczynka o tym imieniu uwielbia zadawać pytania, ma mnóstwo pomysłów oraz lubi fantazjować. Więcej o tym imieniu możecie przeczytać tutaj: Austėja – litewska bogini

Milda

Imię to należało do litewskiej bogini miłości, wolności i przyjaźni. Dziewczynki o tym imieniu są tradycjonalistkami potrzebującymi silnego poczucia bezpieczeństwa. Bardzo cenią sobie stabilizację oraz rodzinne życie.

Rytis

Znaczenie tego słowa wywodzi się od litewskiego słowa Rytas czyli poranek. Innymi słowy mówiąc Rytis to urodzony o poranku. Zawsze jest chętny do pomocy, uczynny i spokojny. Bardzo ceni niezależność, doświadczenie i strara się uczyć na własnych błędach.

Audrė/Audronė

Imię to pochodzi od  zjawiska atmosferycznego występującego najczęściej w lecie – burzy (audra). Jest to idealne imię dla dziewczynek o silnej osobowości. Audrė jest niezależna, otwarta i sprawiedliwa.

Danguolė

Na osobie o tym imieniu można polegać. Nigdy nie spieszy się podejmując ważne decyzje, jest pracowita i spokojna. Imię pochodzi od słowa dangus czyli niebo, a oznacza coś niebiańskiego.

Eglė

Pewnie o tym imieniu słyszeliście już nie raz. Pochodzi ono z legendy o Eglė królowej węży i oznacza świerk lub po prostu drzewo iglaste (choinkę). Osoby o tym imieniu szybko podejmują decyzje, lubią być w centrum wydarzeń i próbować nowych rzeczy. Więcej o znaczeniu imienia Eglė możecie przeczytać tutaj: Imiona z litewskich legend – Eglė

Giedrė

Imię to pochodzi od słowa giedra czyli czyste, przejrzyste, bezchmurne. Dziewczynki o tym imieniu polegają na swojej intuicji i uczuciach. Bardzo dbają o rodzinę oraz bliskich. Są bardzo empatyczne i nigdy nie zostawiają nikogo w potrzebie.

Jūratė

Piękne imię pochodzące z litewskiej mitologii. Należało do królowej podwodnego świata mieszkającej w bursztynowym zamku na dnie Bałtyku. Zawarte w imieniu słowo jūra oznacza morze. Jest to idealne imię dla pięknej i delikatnej kobiety o silnym charakterze. Osoba nosząca to imię zawsze służy pomocą, jest bardzo przyjacielska i uwielbia odkrywać nowe miejsca.

Ramunė

Chyba każdy choć raz widział na łące te piękne, drobne, białe kwiatuszki. Imię pochodzi właśnie od nich czyli rumianków. Ramunė to osoba spokojna, miła i empatyczna. Bardzo ceni sobie ciepło rodzinnego ogniska lecz również potrzebuje na co dzień odrobiny swobody.

Rūta

Imię pochodzi od rośliny również po polsku zwanej ruta. Kobiety o tym imieniu są silne, niezależne ale również romantyczne. Lubią wyzwania, są pełne życiowej energii i optymizmu.

Snieguolė

Słyszeliście pewnie kiedyś bajkę o Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Jej imię pochodziło od słowa śnieg (lit.sniegas) i chociaż w Polsce imię to zarezerwowane jest jedynie dla królewny z bajki, na Litwie nie budzi zaskoczenia. Wprawdzie jest to dosyć imię występujące raczej rzadko (nadawane mniej niż dziesięciu dziewczynkom na rok) ale ja już nie raz się z nim spotkałam. Chciałybyście mieć na imię Śnieżka?

Które imię najbardziej Wam się spodobało? Co myślicie o nadawaniu dzieciom imion związanych z naturą? Podobają Wam się inne litewskie imiona niż wymienione powyżej?

Jedna odpowiedź

  1. Dzień dobry, trafiłam tu po śladach śliżyków 😉 ale zainteresował mnie ten temat bo mam na imię Aldona. Nie mogę się niczego o tym imieniu dowiedzieć poza tym, że nosiła je mickiewiczowska bohaterka oraz córka księcia Gedymina. Czy ono ma jakieś znaczenie w języku litewskim?
    Pozdrawiam przedświątecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...